Sancțiuni pentru distribuirea de materiale publicitare fără aviz
Două tinere de 23 și 26 de ani, cu domiciliul în Vulcan – Hunedoara, respectiv Motru – Gorj, au fost depistate de polițiștii locali în acest weekend distribuind materiale publicitare, tip flyere, în Piața Victoriei din Timișoara, deși acest lucru este interzis, nefiind aprobat de Comisia de Ordine Publică din cadrul Primăriei Timișoara.

Conform HCL 160/2009, împărțirea de materiale publicitare fără a deține aviz se sancționează cu amenzi între 200 și 500 lei.

Potrivit actului normativ menționat, care se referă la Regulamentul de publicitate stradală în municipiul Timișoara, au fost aplicate în primele două luni ale acestui an un număr de 32 sancțiuni, iar conform HCL 371/2007 modificată, tot în ceea ce privește publicitatea, au fost aplicate în aceeași perioadă, un număr de 98 de sancțiuni.

BIROUL COMUNICARE, RELAȚII CU PUBLICUL ȘI REGISTRATURĂ

Ultima actualizare: 06.08.2020