Verificări privind deținerea animalelor de fermă în oraș
Polițiștii locali au efectuat verificări cu scopul de a lua măsurile legale ca urmare a unor sesizări pe str. Ion Popovici Bănățeanul, din cartierul Mehala, unde s-a reclamat faptul că un cetățean crește animale de fermă, mai exact capre, mirosul fiind greu de suportat de către vecini.

În urma verificărilor la fața locului s-a constatat faptul că proprietarul imobilului de la nr. 10A deține și crește astfel de animale, motiv pentru care s-a întocmit proces-verbal de constatare, impunându-se printr-o somație proprietarului să mute animalele din locația respectivă.

Reamintim că potrivit HCL 371/2007 modificată, creșterea animalelor de fermă în anumite zone ale municipiului este interzisă, iar în zonele în care acest lucru este permis trebuie să fie îndeplinite anumite condiții de igienă și curățenie.

Nerespectarea acestora poate atrage sancțiuni între 1500 și 2000 lei.

BIROUL COMUNICARE, RELAȚII CU PUBLICUL ȘI REGISTRATURĂ