Precizări privind arderea deșeurilor vegetale
Poliția Locală Timișoara atrage atenția că, potrivit OUG 195/2005 privind protecția mediului, se interzice proprietarilor și deținătorilor de teren cu titlu sau fără titlu arderea miriștilor, stufului, tufărișului sau vegetației ierboase fără acceptul autorităților competente pentru protecția mediului și fără informarea în prealabil a serviciilor publice comunitare pentru situații de urgență.

Sancțiunea prevăzută de actul normativ menționat pentru această faptă este cuprinsă între 3.000 lei și 6.000 lei pentru persoane fizice, și de la 25.000 lei la 50.000 lei pentru persoane juridice.

Această informare a populației este efectuată la nivel național prin Garda de Mediu, iar la nivelul Municipiului Timișoara de polițiștii locali din cadrul Serviciului Protecția Mediului, care au competență în aplicarea Ordonanței 195/2005.

Arderea vegetației ori a deșeurilor pe domeniul public sau privat precum curți, străzi, alte terenuri este, de altfel, prevăzută și de HCL 371/2007, care interzice acest lucru, fiind stabilite sancțiuni între 500 și 1000 lei pentru persoanele fizice și 1500 și 2500 lei pentru persoane juridice. Peste 40 de sancțiuni au fost aplicate anul trecut pe această linie.

BIROUL COMUNICARE, RELAȚII CU PUBLICUL ȘI REGISTRATURĂ