Măsuri împotriva proprietarilor care nu-și salubrizează terenurile
Poliția Locală Timișoara a realizat, în aceste zile, un prim bilanț în urma acțiunilor anunțate pe linie de protecția mediului, mai exact în ceea ce privește întreținerea, salubrizarea și împrejmuirea terenurilor de către proprietari.

Ca urmare a numărului mare de astfel de terenuri identificate de polițiștii locali, dar și semnalate de cetățeni pe raza municipiului Timișoara, la începutul lunii august s-a atras atenția proprietarilor de terenuri că au obligația, conform HCL 371/2007 modificată prin HCL 206/2009, să asigure salubrizarea și împrejmuirea acestora, nerespectarea prevederilor legale atrăgând după sine sancțiuni între 1.500 – 2.500 lei atât pentru persoane fizice, cât și pentru persoane juridice.

După ce s-a făcut apel la proprietari să intre în legalitate, în această lună s-a trecut la măsuri sancționatorii. Astfel, după ce au fost verificate 54 de terenuri au fost aplicate 30 de sancțiuni în valoare de 52.000 lei, fiind aplicate și somații cu termene pentru a se lua măsuri de igienizare.

În cazul în care aceste termene nu sunt respectate vor fi aplicate noi sancțiuni. Pe lângă cele 54 de terenuri care rămân în atenție, pentru alte 44 de terenuri au fost demarate deja procedurile de identificare a proprietarilor, urmând a se lua măsurile legale în perioada imediat următoare.

BIROUL COMUNICARE, RELAȚII CU PUBLICUL ȘI REGISTRATURĂ