Ciudățeniile sportului

Handbaliștii din Timișoara au luat bătaie deși au condus la șase goluri la pauză. Anti-eroii ultimei etape din prima ligă de handbal a țării au fost chiar oamenii lui Nedeljko Vuckovic, care au „reușit” să piardă la Pitești un meci pe care îl aveau clar în mână. Alb-violeții au evoluat foarte bine la Pitești, pe parcursul primei reprize. Scorul 17-11 pentru bănățeni s-a stabilit practicând o defensivă inspirată și apoi concretizări pe contraatac. Începutul reprizei secunde i-a reintrodus în meci pe jucătorii gazdelor, care au marcat de trei ori consecutiv fără să primească gol. Eroul revenirii a fost portarul lbici, care a avut intervenții notabile inclusiv pe acțiunile „unu la unu”. Egalarea a venit aproape de ultimele 10 minute ale întâlnirii, după ce unul din oamenii de bază ai apărării bănățene, Milan Mirkovic a fost descalificat, primind cartonașul roșu.

Pe final de meci, alb-violeții nu au mai avut șansa din precedenta deplasare, cea de la Cluj, astfel că le-au dat posibilitatea celor de la CS Pitești să-și apropie prima victorie în această ediție de campionat. Principalii marcatori ai Politehnicii Timișoara în acest joc au fost Nagy și Grasu, cu câte șase goluri, în timp ce, de la CS Pitești, cele mai multe goluri au fost înscrise de sârbul Milos Mitrovic - opt reușite. Gruparea bănățeană încheie un tur de campionat mai agitat ca oricând, în treimea de mijloc a clasamentului. Returul va începe la 14 februarie, anul viitor.