Abonați la euro-finală
BCM Elba Timișoara a participat și anul acesta la turneul final al Ligii Europei Centrale.
Turneul final al Ligii Europei Centrale a avut loc și în 2010 în România. La Cluj, de această dată, după ce anul trecut a fost găzduit de sala Constantin Jude din Timișoara. Echipa lui Dragan Petricevici a participat pentru a doua oară consecutiv la finala euro-regională, însă nu a reușit măcar să egaleze per­formanța din anul precedent, când alb-violeții deveneau vicecampioni.
Bănățenii au întâlnit, în prima zi, echipa gazdă, Universitatea Cluj, pentru că regulamentul competiției spune că dacă două formații din aceeași țară se califică la turneul final, acestea trebuie să se înfrunte în semifinale. Ardelenii, susținuți din tribune de 2.500 de oameni, s-au impus cu 73-64 (36-32), în urma unui meci echilibrat. “Am ratat numeroase aruncări libere și nici de la trei puncte nu am fost eficienți”, a apreciat antrenorul Dragan Petricevici.
A doua zi, Municipal Elba a disputat finala mică, împotriva formației Atomeromu Paks, campioana Ungaria. Timișorenii au învins cu 87–70 și astfel au încheiat turneul pe locul al treilea.
Adrian SCHINDARLI
sport@radiotimisoara.ro