Respectul față de lege – respectul față de noi înșine

Ne mândrim cu faptul că Timișoara este un oraș european. Ne place să le spunem prietenilor din alte orașe sau invitaților din străinătate care sunt realizările Timișoarei. Și chiar avem cu ce să ne mândrim.

Din păcate, însă, unii dintre concetățenii noștri își fac un titlu de glorie din a distruge și a vandaliza  munca celorlalți. De a distruge cu brutalitate ce încearcă ceilalți să construiască.

Așa se întâmplă cu wc-urile publice, cu infochioșcurile și chiar cu mușcatele din ghivecele amplasate pe domeniul public. Ce pedeapsă poate primi un om care vandalizează o toaletă publică, la doar patru zile de la darea ei în folosință? Sau unul care fură flori? Sau distruge coșuri de gunoi? Sau sparge cu bestialitate infochioșcul din Gara de Nord?

Acestea sunt investiții pe care municipalitatea le face din bani publici, din banii noștri ai tuturor. Acestea nu sunt prejudicii aduse primăriei, ci sunt prejudicii aduse orașului, celor care doresc să trăiască civilizat.

Probabil că reacția normală vis-a-vis de acești oameni ar trebui să fie supunerea lor oprobriului public: să punem pozele acestor oameni pe panouri publicitare, să-i vadă părinții, prietenii, colegii de serviciu, șefii. Expunerea lor pe un fel de panou al rușinii. Să-i amendăm nu doar pecuniar ci și civic.

Cred în introducerea acestor amenzi civice. Poate că efectul psihologic pe care îl vor avea asupra celor care sunt „tentați” să mai distrugă sau să fure va avea un succes mai mare decât cel pe care îl are legea.