Gânduri la început de an

Ca la începutul fiecărui an, agenda cu proiectele pe care vrem să le realizăm în cursul acestui an este foarte bogată. Unele realizabile doar prin efort propriu, altele cu consultanță și sprijin financiar extern. Un lucru este însă clar: orașul se dezvoltă, iar cei care intenționează să-i blocheze dezvoltarea trebuie să-și asume acest lucru.

Ce am promis în 2006 am realizat. Pentru anul acesta avem un program încărcat: drumuri, infrastructura de apă-canal, investiții la Colterm, pregătirea de proiecte pentru accesarea de fonduri europene. Parte din aceste proiecte sunt menționate alături.

Sunt însă și domenii în care lucrurile vor continua pe făgașul pe care sunt ele acum: dezvoltarea serviciilor sociale, susținerea practicării sportului și prin construcția de noi terenuri de sport, a pistei de atletism, amplasarea de panouri de baschet în cartiere. De asemenea, am cerut la București construirea de săli de sport la școli. Vrem să extindem realizarea de locuri de joacă și în cartiere, nu doar în incinta unităților de învățământ.

Vom continua investițiile la spitalele din administrarea municipalității, dar și la cele 113 unități de învățământ din Timișoara, pe care le administrăm.

Dezvoltarea Poliției Comunitare este încă una dintre prioritățile noastre pentru acest an, pentru că este foarte important să menținem ordinea și liniștea în oraș, pentru ca cetățenii să se simtă în siguranță, să avem un comerț civilizat, să respectăm normele de conviețuire socială.

Vom întări în structura Primăriei, sectorul de mediu și cel de scriere de proiecte europene.

Și bineînțeles, unul dintre cele mai importante proiecte ale noastre: schimbarea și îmbunătățirea procedurilor de lucru cu cetățenii, simplificarea procedurilor acolo unde este posibil. În plus, pentru o mai bună relație cu cetățeanul, programul de lucru cu publicul va fi extins, în scurt timp.