Succesul poate veni din cooperare

Pentru că e un moment deosebit, în ultimii ani, municipalitatea s-a străduit să ofere timișorenilor o atmosferă cât mai plăcută de sărbătorile de iarnă: iluminatul festiv a devenit tot mai bogat, anul trecut s-a organizat un spectacol deosebit de Revelion etc. Anul acesta încercăm să realizăm un târg de Crăciun care să se ridice la pretențiile orașului nostru și care să aducă în sufletul fiecăruia dintre noi spiritul acestei mari sărbători creștine.

Așadar, am contactat și invitat firme timișorene care produc produse tradiționale acestui sezon, atât în domeniul culinar, cât și în cel al ofertei de cadouri și i-am invitat să se alăture demersului nostru. Ei vor fi grupați într-un târg de Crăciun, în căsuțe multicolore și frumos împodobite, de unde vor comercializa produse specifice sezonului. Am îmbogățit această parte comercială a târgului de Crăciun cu un program variat de spectacole de colinde și obiceiuri tradiționale de sărbători, care se referă și la copii și la adulți.

Nu i-am uitat nici pe cei mici, și din ajunul sărbătorii de Moș Nicolae, vom avea și o iesle în mărime naturală, care reproduce scena Nașterii Mântuitorului. Astfel că, cei mici vor putea să și vizualizeze momentul pe care întreaga crești­nătate îl sărbătorește.

Ne străduim ca până în ajun de Moș Crăciun, să-l avem chiar pe „Moș” împreună cu sania lui, trasă de reni.

Iar toate aceste lucruri se vor întâmpla în spațiul plin de însemnătate, și anume, în Piața Victoriei, de la începutul lunii decembrie, până în 15 ianuarie 2008.

Îi invităm pe timișoreni alături de noi, la târgul sărbătorilor de iarnă, în această primă încercare a noastră de a organiza un adevărat târg de Crăciun așa cum se întâmplă în marile orașe europene!