Să apreciem momentele de bucurie

Municipalitatea se stră­duiește să ofere timi­șorenilor o atmosferă cât mai plăcută de săr­bători, fie că este vorba despre Paște, Crăciun, Revelion sau Ziua Timișoarei. Astfel, am început, în ultimii ani, să organizăm, după modelul marilor orașe europene, târguri de sărbători. Anul acesta încercăm să realizăm un Târg de primăvară care să se ridice la pretențiile orașului nostru și care să aducă în sufletul fiecăruia dintre noi spiritul acestei mari sărbători creștine. Anul trecut am organizat prima oară acest Târg de Primăvară și succesul de care s-a bucurat în rândul timișorenilor, ne-a încurajat să continuăm pe această linie, astfel încât să aducem ceva mai multă bucurie în sufletele celor din jurul nostru. Am invitat firme timișorene care produc produse tradiționale, atât în domeniul culinar, cât și în cel al ofertei de cadouri pentru ca fiecare dintre noi să se bucure de atmosfera specifică Sărbătorilor Pascale atât pentru cei de rit ortodox, cât și pentru cei de rit catolic. Comercianții vor fi grupați în căsuțe frumos împodobite, de unde vor comercializa produse specifice sezonului. Am îmbogățit această parte comercială a târgului cu un program de spectacole, care să fie pe gustul tuturor. Nu i-am uitat nici pe cei mici, care pot să se bucure de iepurași și se pot fotografia, pentru a marca acest moment pe care întreaga crești­nătate îl sărbătorește. Toate aceste lucruri se vor întâmpla în spațiul încărcat de semnificații al Pieței Victoriei, de la începutul lunii aprilie până spre sfârșitul ei, cât timp vor dura sărbătorile care marchează Învierea Domnului. Anul acesta, am început să ducem atmosfera sărbătorească și în cartiere,pentru că vom monta însemne pascale în trei parcuri din diferite zone ale orașului. Îi invităm pe timișoreni alături de noi, la târgul sărbătorilor de primăvară, să ne bucurăm de Paște, așa cum se întâmplă în marile orașe europene, și să simțim împreună momentele de bucurie specifice!