Timișorenii își sărbătoresc orașul
Ca în fiecare an, timișorenii își sărbătoresc și acum la data de 3 august Ziua orașului. 3 august a devenit Ziua Timișoarei printr-o hotărâre de consiliu local din 1999, iar în 2010 se împlinesc 91 de ani de la instaurarea administrației românești în Banat. În 3 august 1919, trupele armatei române, sub comanda colonelului Virgil Economu, intrau în Timișoara, iar Banatul avea să intre în granițele României Mari. A devenit deja tradiție, organizarea unei ședințe extraordinare festive a consiliului local, dedicată Zilei Timișoarei. Manifestările din acest an dedicate Zilei Timișoarei vor sta sub semnul ecologiei, deoarece municipiul de pe Bega s-a înscris într-un concurs național, “Umbrela Verde”, un program de protecție a mediului, inițiat de compania Tuborg Romania, alături de Ministerul Mediului și Pădurilor, în cadrul căruia va demara proiectul Capitala Verde a României. Orașul câștigător al campaniei va beneficia pe parcursul anului 2011 de promovare drept Capitala Verde a României la nivel național. Așadar, timișorenii sunt așteptați în Piața Unirii, în perioada 30 iulie-1 august, să participe la manifestările or­ganizate de municipalitate cu ocazia sărbătoririi zilei orașului. Pentru iubitorii muzicii, vor fi și concerte, susținute de Smiley și Vița de Vie, Mircea Baniciu și Direcția 5, precum și recitalurile susținute de Paula Seling și formația Publika. În Parcul Central al orașului va fi dezvelit bustul lui Virgil Birou, lucrare realizată de Romul Ladea și vor fi inaugurate Parcul UPC – zona Bastion, realizat în parteneriat cu societatea UPC și Parcul Soarelui de pe bd. Sudului. De asemenea, amatorii de artă pot participa la vernisajul expoziției membrilor Asociației Artiștilor Plastici Romul Ladea.

Ultima actualizare: 08.04.2020