La final de an
În urmă cu un an vă propuneam un nou instrument de comunicare: Monitorul Primăriei Timișoara. Reluam în acest fel o tradiție începută cu mai bine de100 de ani în urmă. Astfel, am putut să vă prezentăm, de-a lungul anului 2003, atât proiectele majore ale Primăriei, cât și activitatea noastră curentă.
Acum, la final de an este un bun moment pentru bilanțuri și proiecte de viitor.

2003 a fost un an bogat în realizări: am deschis infocentrul turistic, am început reabilitarea a 40 de kilometri linie cale, am construit locuințe atât sociale cât și prin programul ANL, am concesionat noi terenuri în Parcul Industrial Freidorf unor firme de renume care vor crea noi locuri de muncă, am lansat emisiunea de obligațiuni municipale pentru trei proiecte majore de reabilitare de drumuri: amenajarea inelului de circulație 2 pe sectorul Calea Aradului – strada Antenei, modernizarea străzii 1 Decembrie 1918 precum și modernizarea străzilor Preyer, Ioan Barac și bucla b-dul Dâmbovița, în continuarea bulevardului Tinereții, am demarat crearea de noi instrumente de implicare a dumneavoastră în activitatea primăriei: Consiliile Consultative de Cartier și de aflare într-un mod mai ușor de informații: Call Center,  am inițiat o nouă strategie de termoficare a orașului, am continuat informatizarea instituției noastre pentru a debirocratiza cât de mult se poate administrația locală.

2004 va însemna nu doar continuarea acestor proiecte: construcția de noi locuințe, forarea de fântâni publice, investiții în repararea spitalelor și a școlilor, amenajarea de noi locuri de joacă pentru copii, noi locuri de muncă.
În același timp vom demara proiecte majore care în timp vor schimba atât aspectul orașului cât și calitatea vieții timișorenilor: vom începe realizarea proiectului tehnic al Pieței de Gros, pentru ca toți să beneficiem în viitorul apropiat de un comerț civilizat, vom realiza Incubatorul de Software și Parcul Tehnologic – șanse  date tinerilor absolvenți de calculatoare de a-și face un viitor în România, creându-și propriile firme; ne vom apuca de construcția Cantinei Sociale.
De asemenea, vom continua marile proiecte care în momentul de față se derulează în orașul nostru: modernizarea liniei de tramvai și a infrastructurii dar și extinderea rețelei de canalizare și reabilitare a stației de epurare a apei.

Acestea sunt câteva din realizările anului 2003, împreună cu o parte din intențiile noastre pe anul viitor. Închei cu speranța că și de această dată vom intra în casele dumneavoastră acum de Sfintele Sărbători nu doar cu aceste rânduri, ci și cu sufletul. Doresc tuturor timișorenilor Sărbători Fericite și un An Nou îmbelșugat și plin de împliniri.
Așa să ne ajute Dumnezeu!

Sărbători fericite!

ªi anul acesta, în perioada 1 decembrie – 11 ianuarie Primăria Municipiului Timișoara s-a gândit să facă o bucurie timișorenilor, „îmbrăcând” orașul în straie de sărbătoare. O mie de figurine, mii de beculețe și sute de kilometri de ghirlande luminoase decorează iarna aceasta străzile orașului nostru.
Mulțumim firmelor timișorene care au împodobit Timișoara, Primăria nefiind nevoită să cheltuiască nimic de la bugetul local. Această sponsorizare a firmelor timișorene se ridică la aproximativ 3,5 miliarde de lei.
Vă prezentăm firmele care au contribuit la pavoazarea Timișoarei, împreună cu zonele pe care le-au amenajat.

S.C. TERMOCET S.A.:
1. Estacada str. Ialomița
2. Estacada str. Girocului
3. Estacada ªagului
4. Ghirlande pe str. Săvinești și I.C. Bătianu (în fața Liceului Miu)
5. Str. Proclamația de la Timișoara
S.C. Administrația Domeniului Public S.A.:
1. Circumvalațiunii până la str. Gheorghe Lazăr – refacerea ghirlandelor existente
2. Gheorghe Lazăr (între str. Gh. Dima și Piața Unirii)
3. str. Alba Iulia
4. str. Pomiculturii
S.C. RETIM S.A.
1. Sens giratoriu Piața Mărăști
2. Sediile Retim
3. Străzile Oituz, Gh. Dima, Calea Aradului (de la viaduct până la Gh. Lazăr)
4. Piața Mărăști până la Piața Florența
5. Circumvalațiunii (între B-dul Republicii și Calea Bogdăneștilor)
S.C. Drumuri Municipale S.A.
1. Bastion: conturarea arcadelor și a profilelor superioare cu tub Flaxi-Light alb, pe ambele fațade
2. Intersecția Calea ªagului: montarea catargului central și a instalațiilor din iarna 2002 – 2003
3. Bulevardul Tinereții
4. Circumvalațiunii (de la intersecția cu str. Gh. Lazăr până la intersecția cu Calea Bogdăneștilor)
R.A Calor S.A.
1. Podul Sarmisegetusa
2. Podul Dacilor (Piața Badea Cârțan)
3. Podul Hercules
4. Podul Michelangelo
5. Podul Mihai Viteazul (Prințul Turcesc)
6. Podul Maria
7. Podul Dragalina
8. Podul Pop de Băsești
9. Podul Calea ªagului
10. Podul Decebal (Neptun)
11. Podul Mitropolit ªaguna (Bd. Mihai Viteazul)
12. Pasarela Parcul Copiilor
13. Intrarea din Calea ªagului
14. Intrarea din Calea Torontalului
15. Intrarea din Calea Lipovei
16. Intrarea din Calea Martirilor
17. Str. Proclamația de la Timișoara
R.A. Piețe S.A.
1. Pavoazarea tuturor piețelor agroalimentare
2. Piața Dacia
3. Piața de Flori (din Piața 700)
4. Str. Ialomnița
R.A. Aquatim S.A.
1. B-dul Rebreanu (între Spitalul Județean și intersecția cu str. Salcâmilor)
2. B-dul Rebreanu (între Calea ªagului și intersecția cu str. Brâncoveanu)
3. Zona Piața 700 – sediu
4. Str. Mircea cel Bătrân
RATT S.A.
1. B-dul Gen. Dragalina până la B-dul Tinereții
2. B-dul Liviu Rebreanu (între str. Brâncoveanu și intersecția cu str. Salcâmilor)
R.A. Horticultura S.A.
14. B-dul Take Ionescu
Fabrica de Bere Timișoreana
Centrul orașului – Piața Victoriei

Vă dorim un An Nou Fericit și La Mulți Ani!