Primarul primește cel mai înalt titlu academic
Nicolae Robu, primarul Timișoarei, a primit ieri, 8 noiembrie 2012, din partea Primăriei orașului francez Bethune, titlul de “Cetățean de Onoare” pentru meritele sale în promovarea relațiilor academice între cele două orașe.

Urmează să primească astăzi, în cadrul unei ceremonii programată de la ora 15, cel mai înalt titlu academic, acela de Doctor Honoris Causa din partea universității franceze Universite d’Artois din Arras, o universitate cu 11500 de studenți, dintre care circa 700 sunt străini.

Alături de dl Nicolae Robu vor mai primi titlul de Doctor Honoris Causa: Jan Kaziemierz Sykulski de la Universitatea Southampton, Alain Platel coregraf și scenarist belgian și Xian Zhou de la Universitatea Nankin din China.

Biroul Relații Publice, Învățământ, Cultură