Reabilitarea clădirilor istorice

Se lucrează la primul imobil din proiectul cu partenerii germani în Piața Unirii.

În cadrul proiectului “Reabilitarea prudentă și revitalizarea economică a cartierelor istorice din Timișoara”, Timișoara a obținut finanțare pentru aplicarea măsurilor demonstrative privind conservarea durabilă și reabilitarea prudentă a clădirilor pu­blice și private de interes deosebit.

Proiectul se derulează în baza unui parteneriat între Primăria Mu­­nicipiului Timișoara (PMT) și Societatea Germană pentru Coo­perare Tehnică (GTZ), cu spri­jinul Ministerului Federal pentru Coo­perare Economică și Dezvoltare (BMZ) din Germania.

Prin HCL 524/16.12.2008 s-a aprobat reabilitarea următoarelor clădiri istorice: Piața Unirii nr. 9, str. G. Coșbuc nr. 1, str. Gheorghe Lazăr nr. 1 și str. Timotei Cipariu nr. 1. Societatea Germană pentru Colaborare Tehnică (GTZ) pune la dis­poziție o contribuție financiară totală de 440.000 euro pentru desfășurarea ac­tivităților demonstrative și de trai­ning în scopul reabilitării pru­dente a celor patru imobile.

Lucrările de reabilitare au început la prima clădire, Piața Unirii nr. 9, și vizează refacerea anvelopei imobilului împreună cu componentele artistice, recondiționarea șarpantei, tâmplăria fațadelor principale și elementelor de feronerie. Asociația de proprietari va contribui cu 30% din valoarea lucrărilor și va veni cu proiectul tehnic iar restul, 70%, va fi finanțat de către GTZ.

Criteriile de selecție pentru imobile

-
proprietarii imobilului sunt constituiți în asociație de proprietari;

- asociația de proprietari a beneficiat de consultanță tehnică gratuită din partea CCRCIT;

-
clădirea se află în una dintre principalele zone istorice: Cetate-prioritate1, Fabric-prioritate2, Iosefin- prioritate 2 și are vizibilitate;

- imobilul este monument istoric sau este inclusă într-un ansamblu sau sit ur­ban istoric.
Lucrările de consolidare a structurii de rezistență a clădirii, re­abilitarea instalațiilor sanitare sau alte lu­crări interioare majore au fost deja exe­cutate sau nu sunt necesare;

- este proprietate publică sau privată a municipiului sau a persoanelor private cu situație juridică clară și nu există cereri de revendicare, există acordul scris al tuturor co-proprietarilor pentru execuția lucrărilor;

- există documentație tehnică ne­­cesară obținerii autorizației de con­strucție;

- pro­prietarul/ proprietarii participă cu 30% din costul total al lucrărilor.