Mijloace alternative de transport
Municipiul Timișoara des­­­fășoară împreună cu 10 școli timișorene o cam­­panie de promovare a mijloacelor alternative de transport. În perioada apri­lie-mai elevii cu vârste cuprinse între 11 și 13 ani au intrat în com­petiție pentru a demostra că pot alege și mijloace nepoluante sau mai puțin poluante pentru deplasare către școală și dinspre școală, către casă. Acțiunea se desfășoară în cadrul proiectului “PIMMS TRANSFER - TRansfering Actions iN Sustainable mobility For European Regions. Una din principalele componente ale proiectului, – “Schimburi de ex­periență” presupune organizarea unor com­petiții școlare, atât între școli cât și în cadrul aceleiași școli, pentru a încuraja deplasarea elevilor înspre școală și de la școală înapoi acasă pe jos, prin folosirea mijloacelor de transport în comun și a bicicletelor. Pentru aceasta, ne-am propus un exercițiu pe parcursul unei perioade scurte, în care elevii vor participa cu dinamism. Își vor susține propria lor campanie de promovare a mijloacelor alternative de transport, printre colegii din școală, și în propriile familii. Elevii vor investiga situația prezentă – pentru aceasta vor aplica chestionare colegilor de clasă în privința mijloacelor de deplasare pe care le folosesc de obicei, chestionare pe care le vor centraliza. Apoi timp de o săptămână, “liderii de campanie” aleși dintre clasele de elevi participante vor mo­nitoriza modalitățile de deplasare alese de colegii lor. Vor discuta cu reprezentanți ai organizatorilor și vor propune mijloace prin care ei consideră că transportul și traficul încărcat generat de el se poate îmbunătăți și odată cu el mediul, sănătatea și calitatea vieții. Ca într-o adevărată campanie, vor concepe pliante și afișe care să le susțină campania. Cel mai convingător afiș sau pliant va fi împărțit elevilor din celelalte școli competitoare și promovat printre partenerii de proiect din cadrul PIMMS TRANSFER. PIMMS TRANSFER este finanțat în cadrul programului de cooperare interregională INTERREG IV C, din Fondul European de Dezvoltare Regională (FEDR), proiectul fiind implementat în cadrul unui parteneriat între 14 regiuni din 14 state membre ale UE, managementul proiectului fiind asigurat de către Consiliul Local din Londra, prin Parteneriatul European pentru Transport (London European Partnership for Transport – LEPT). Primăria Timișoara este partener în proiect.