Construcțiile de locuințe – o prioritate

În urma discuțiilor dintre Primăria Timișoara și reprezentanți ai Ministerului Lucrărilor Publice, Transporturilor și Locuinței s-a stabilit programul construirii locuințelor cu credit ipotecar și a celor pentru tineret, prin programul ANL. Astfel, pentru zona Câmpului, s-a aprobat studiul de fezabilitate, urmând ca proiectul tehnic să fie predat în luna martie. Proiectul tehnic prevede construirea a 24 de case individuale, cuplate câte două. Lucrările pentru asigurarea utilităților și dotărilor edilitare necesare vor fi finalizate în cursul lui 2003, lucrările de execuție urmând să fie demarate în vara acestui an.

De asemenea, Primăria Municipiului Timișoara a făcut demersurile necesare pentru emiterea unei Hotărâri de Guvern pentru demararea lucrărilor de construire, în zona Ovidiu Balea, a 400 de case individuale pe credit ipotecar și pentru tineret. Tot pe acest amplasament se vor ridica șase blocuri a 32 de apartamente (192 apartamente), și alte 6 blocuri în cadrul programului pentru tineret. Prima etapă va cuprinde însă ridicarea a 120 de case individuale și a 120 de apartamente, a căror finalizare este preconizată pentru sfârșitul anului viitor. Alte 168 de apartamente, în cadrul programului ANL pentru tineret, sunt în momentul de față în execuție pe amplasamentul de pe strada Miloia.