Centru Regional în sectorul automotive
Astăzi, 31 ianuarie 2013, a avut loc în Sala de Consiliu a Primăriei Municipiului Timișoara prima conferință destinată prezentării Centrului Regional de Competențe și Dezvoltare a Furnizorilor în Sectorul Automotive.

Acesta este un proiect al Primăriei Municipiului Timișoara, finanțat prin fonduri europene, cu o valoare de 12,6 milioane de lei. Proiectul se află în implementare, în momentul de față desfășurându-se procedura de achiziție publică pentru desemnarea executantului lucrării. Municipalitatea preconiziează că lucrările vor începe la sfârșitul lunii martie.

Centrul va fi situat în Parcul Industrial Freidorf și va consta din construcția a trei corpuri de clădire independente, dar relaționate funcțional. Acestea vor găzdui academia de training automotive, laborator mașini cu comandă numerică și laborator mașini injecție mase plastice.

În Centru, din punct de vedere funcțional, IMM-urile vor beneficia de mai multe tipuri de servicii: activități și cursuri de formare, specializare teoretică și instruire tehnică, programe de prototipare și realizare de serie mică, servicii de măsurare și certificare de produs și servicii de marketing și promovare.

Directia Comunicare