Un nou loc de joacă

Primăria Timișoara este într-o continuă căutare de soluții și mijloace care să conducă la o dezvoltare durabilă și să asigure locuitorilor săi un mediu atractiv și sănătos.

Pentru cei mai mici locuitori ai săi, așa cum este prevăzut în programul "Timișoara Ecologică”, municipalitatea investește în “nou”, în modernizări ale unor locații în care jocurile pentru cei mici să se împletească armonios cu spațiile verzi. De cele mai multe ori, deciziile luate de municipalitate vin în urma sugestiilor și solicitărilor cetățenilor.
În urma dialogului cu locuitorii din zona străzilor Orșova, Cugir, Dej, municipalitatea a reamenajat spațiul de pe strada Orșova rezultând un modern loc de joacă, împrejmuit, pentru siguranța copiilor, cu plasă bordurată. Echipamentele noi de joacă aduse din Germania, “EIBE”, leagăn tip Tarzan, albinuțe cu arc, amenajarea unei noi gropi de nisip, 7 bănci noi, 9 coșuri de gunoi, vin să întregească complexul cu tobogane, huțulușe, balansoare iar zona verde se gazonează și se va planta cu arbori ornamentali.
Lucrările realizate prin SC DRUFEC CONS CF SRL sunt în valoare de 35.000 lei, și s-au concretizat într-un plăcut, frumos loc de agrement. Menținerea funcțiunilor spațiului se poate îndeplini cu respectarea normelor de exploatare și comportament afișate în incinta acestuia. Primăria Municipiului Timișoara este convinsă că cetățenii din zonă care au solicitat această investiție vor avea atitudinea civică necesară și vor colabora pentru ca această locație să rămână spațiu verde și loc de joacă pentru copii.