Clubul Trandafirului stârnește interes

Proiectul Portland-Timișoara devine realitate și au fost propuse obiectivele imediate care pot fi atinse.

Prin noi pași concreți, proiectul "Portland-Timișoara, orașe ale trandafirilor”, inițiativa generoasă a domnului Dorel Jurcovan, începe să devină realitate. Pentru că au fost atrași  noi voluntari în acest proiect atât aici, cât și peste Ocean, s-a organizat la Primăria Timișoara o întâlnire pentru stabilirea coordonatorilor acțiunilor comune ale celor două comunități. Au fost prezenți profesori și elevi, membrii ai Consiliului Seniorilor, ai consiliilor consultative de cartier și alți cetățeni, dovedindu-se că reuniunea e de mare interes, cei care vor să se implice fiind foarte mulți. Proiectul va avea trei etape, fiind cu “bătaie“ lungă până în 2013. Prima etapă este 2007-2008, în care vor fi organizate expoziții de grafică, pictură, desen artistic, sculptură, se va realiza un site: Clubul Trandafirului Timișoara, similar celui din Portland, se va face voluntariat la reamenajarea Parcului Rozelor și va fi realizat un Catalog Trandafirul, cu exponatele premiate pe parcursul proiectului. Totodată, se dorește participare timișoreană anul viitor la Festivalul Rozelor la Portland, iar 53 de școli din orașul american și din împrejurimi vor să corespondeze cu unități de învățământ din municipiul de pe Bega. Pentru cei interesați de proiect, web http://www.geocities.com/CitiesofRises, email:citiesfroses@yahoo.com.

Solicitări pentru o campanie de plantări în colaborare

La întâlnirea de la Primăria Timișoara dedicată proiectului Portland-Timișoara, orașe ale rozelor, participanții au solicitat să fie sprijiniți de municipalitate în organizarea unor acțiuni de plnatare, un fel de campanie pe care cei din școli ar dori să o desfășoare în tot municipiul pentru a sădi pomi, arbuști și alte plante. Reprezentanții Direcției de Mediu din Primăria Timișoara au arătat că au mai avut astfel de acțiuni cu anumite școli, cărora le-au asigurat materialul care urma să fie plantat și se mai pot face astfel de acțiuni, dacă există solicitări clare de la unități de învățământ din oraș, în acre să se precizeze când va avea loc acțiunea și ce au nevoie.

Ultima actualizare: 06.08.2020