Managementul populației canine

Vor fi amplasate coșuri de gunoi speciale și locații care vor fi exclusiv pentru patrupede.

Municipalitatea timișoreană deru­lează de mai mulți ani programul de "Management al Populației Canine". În prezent, s-a estimat existența a aproximativ 33 000 de câini în oraș: 9 800 în gospodăriile individuale ale cetățenilor, 6 200 în asociația chinologică, 5 000 la asociațiile de proprietari, 2 000 la instituții și societăți comerciale, 10 000 de câini fără stăpân. A început și un program de inventariere a animalelor din gospodării. Totodată, se acționează pentru respectarea prevederilor legale: la plimbarea pe domeniul public proprietarii trebuie să aibă măturiță, făraș, pungă pentru a curăța după patruped, altfel riscând o amendă între 300 lei și 500 lei. Plimbarea câinilor pe domeniul public se face cu lesă, iar pentru cei agresivi cu lesă și botniță. Însoțitorii trebuie să aibă la ei actul de identitate și carnetul de sănătate al câinelui.  Primăria va amplasa în oraș coșuri de gunoi speciale pentru câini, cu pungi biodegradabile și coș colector și va amenaja locuri speciale, denumite canisite, pe străzile :Brândușei nr.14, Acad. Remus Răduleț, la intersecțiile Borzești cu Holdelor și Lidia cu Versului, poarta B de la Stadionul Dan Păltinișanu, Aleea Cetinei (parc),  Zona Steaua, bl.38, sc.C și bl.12, sc.E (vis-a-vis); Zona Steaua, bl.15, sc.D (vecinătate); Intrarea Doinei. Pentru stabilirea altor locații, Primăria așteaptă sugestii la tel. 0256/ 408451; canisitetm@gmail.com.