Fântână arteziană într-o intersecție aglomerată

Pe timpul nopții, se pot observa jocuri luminoase îmbinate cu jeturi de apă, într-un mod armonios.

Timișorenii pot vedea în una din cele mai traficate sensuri giratorii, intersecția bulevardului Vasile Pârvan cu strada I. M. Pestalozzi, o fântână arteziană, care pe timpul nopții are și jocuri de lumini. Fântâna are un diametru de 10 metri și o adâncime de 60 cm, funcționând datorită celor patru pompe cu capacitatea de 86 mc/h/pompă, apa fiind recirculată. Jocurile de apă sunt create de 108 duze ce aruncă apa la 5 metri spre centrul fântânii și la 4 metri înălțime. Duza centrală creează un jet de apă ce se ridică la 7 metri înălțime. Feeria de lumini pe timpul nopții este creată de 58 de aqua-lămpi (4 centrale și 54 pe margine) prin îmbinarea exploziei apei cu jocul de culori: roșu, albastru, violet, galben și verde. Exteriorul fântânii este placat cu 42 m2 travertin lăcuit cu lac incolor rezistent în timp la intemperii. La amenajarea acestei fântâni au colaborat mai multe societăți comerciale din municipiul Timișoara, lucrările efectuate fiind în valoare de 110.000 lei.