Parcările ecologice prind contur

Pentru prima oară în România au fost finalizate două parcări verzi, pe strada Musicescu și pe strada Negoiu.

Primăria Municipiului Timișoara a finalizat primele parcări ecologice - parcări verzi. Astfel, pe str. Muzicescu nr. 9, în fața Grădiniței cu program prelungit nr. 23, pe o suprafață de 540 mp, s-a făcut cu materiale importate din Germania o parcare ecologică pentru autovehicule cu masă maximă de 3,5 tone. De asemenea, pe str. Nego­iu s-au finalizat lucrările la altă par­care ecologică de 330 mp, realizată cu materiale de construcții autohtone. Aceste parcări verzi au 50 de locuri.

Au fost finalizate primele două parcări ecologice

Lucră­rile au fost realizate de SC DRUFEC CONS CF SRL și au cos­tat 78.500 lei. Parcarea ecologică reduce suprafața impermeabilă cu 40%, crește spațiul de parcare cu 20% și economisește 20% din costurile de construcție. Datorită numeroaselor solicitări de la cetățeni, în acest an se vor amenaja parcări ecologice în următoarele locații: str. Ion Nistor bloc A17,18,19,21,22,34; str. Martir Gabriela Tako nr. 1; Intrarea Castanilor nr. 1-2; str. Hărniciei nr. 3; bd. Liviu Rebreanu nr. 143-145; str. Liniștei nr. 1; Calea Dorobanților bl. D5; str. Salciei nr.2; str. Dr. Ioan Mureșan nr. 109; str. Zarand nr. 3-5-7-9; str. Musicescu nr. 9; bd.Dâmbovița nr. 80, Bl. T4; str. Mureș nr. 2; str. Șt.O.Iosif Bl. 8-9-10-11. Prin realizarea acestor parcări ecologice vom avea 300 noi locuri de parcare, se vor amenaja 2100 ml de gard viu, se vor planta 780 arbori și arbuști. Parcările ecologice sunt în prezent în centrul atenției arhitecților urbani în toate zonele aglomerate ale marilor orașe din lume, constituind o soluție concretă și eficientă ecologic și eco­no­mic, deoarece parcările clasice cu asfalt accentuează problemele de poluare, mă­resc gradul de disconfort prin temperatura ridicată și mirosul rezultat din emisiile de hidrocarburi.