Reamenajări la locurile de joacă

Vor continua lucrările de reabilitare și de realizare de noi spații pentru timpul liber.

În acest an, Primăria Municipiului Timișoara continuă programul de modernizare a spațiilor de joacă, în acest context înscriindu-se și reabilitarea locului de joacă amplasat în triunghiul format de Splaiul Peneș Curcanul cu străzile Primăverii și Viorelelor. Pentru a asigura echipamente noi și sigure, au fost recondiționate unele din cele existente, iar altele au fost înlocuite cu echipamente achiziționate din import. Astfel vechiul tobogan cu foișor a fost înlocuit cu un modern complex de trei tobogane. Au fost montate un ansamblu de cățărat și două albinuțe, toate din import. Au fost refăcute gradenele de la groapa de nisip și s-a completat cu nisip. Au fost recondiționate cele două cumpene, iar o măsuță de șah și rotativa au fost reamplasate. A fost suplimentat numărul de bănci la 18, acest parc fiind și loc de recreere și odihnă pentru alte categorii de cetățeni. Programul de amenajare a noi locuri de joacă și de reamenajare a celor vechi va continua și se au în vedere spațiile de joacă de la Grădinița cu Program Săptămânal nr. 1  ITA de pe str. Al. Odobescu, Grădinița PP 30 de pe str. V. Lupu, locul de joacă de pe strada Chiriac nr. 3, cel de pe str. Mureș intersecție cu Calea Martirilor, „Prâslea cel voinic” de pe Calea Sever Bocu (fostă Lipovei), spațiul de joacă situat pe strada Orșova, etc.

Ultima actualizare: 06.08.2020