Noi mese de șah în Parcul Scudier

Au fost montate zece ansambluri pentru practicarea "sportului minții”. În municipiul Timișoara parcurile reprezintă o moștenire importantă și reprezintă mediul care oferă condiții de recreere locuitorilor. Unul dintre parcurile timișorene vechi și importante este Parcul Scudier (Central), situat în zona centrală, în imediata apropiere a Catedralei Mitropolitane. În acest parc, aleea situată în spatele monumentului Ostașului Român este bine cunoscută de cetățenii urbei ca fiind aleea unde, de mulți ani, pasionați ai “sportului minții” se întâlnesc pentru o „înfruntare” pe tabla de șah.

Pentru a îndeplini dorințele iubitorilor acestui sport, Primăria Municipiului Timișoara a achiziționat și montat, în vederea completării meselor de șah existente, încă zece ansambluri de mese de șah. Un astfel ansamblu este alcătuit din masa de șah propriu zisă de formă pătrată, alcătuită din tablă zincată, și patru băncuțe de lemn (câte una pe fiecare latură a mesei) atașate mesei. Dimensiunile unui ansamblu sunt: lățimea / lungime de 1,85m și înălțimea de 0,6 m. Mesele de șah au fost prinse în beton cu platbande metalice, valoarea totală a lucrărilor ridicându-se la suma de 51.000 lei.

Ultima actualizare: 21.08.2019