Reabilitarea spațiilor de joacă

S-a avut în vedere dorința cetățenilor ca locurile de să fie mai bine securizate. Primăria Timișoara a continuat realizarea sau modernizarea spațiilor de joacă cu echipamente fiabile și sigure. Totodată, s-a avut în vedere dorința cetățenilor, exprimată prin sesizări, ca locurile de joacă să fie mai bine securizate și să producă mai puțin disconfort fonic. Zona vizată a fost una cu concentrare a spațiilor de joacă mare (șase locuri de joacă pe o distanță de 800 m) și anume strada Vasile Lucaci.Pentru început s-au reabilitat primele trei locuri de joacă, de la numerele 1, 3 și cel dintre imobilele nr.5 și 7. S-a igienizat perimetrul, s-au dezafectat echipamentele necorespunzătoare, băncile și mesele situate aproape de geamurile blocurilor. S-au montat leagăne, albinuțe cu două locuri din import, coșuri de gunoi și bănci, formând un careu în jurul echipamentelor de joacă amplasate la o distanță corespunzătoare de locuințe, pentru evitarea disconfortului fonic. S-au completat gropile de nisip și s-au montat gradene. După efectuarea acestor lucrări, aspectul locurilor de joacă s-a schimbat radical, ținând cont că vechile amenajări au fost realizate anul 1996. Lucrările de 25.000 de lei, au fost efectuate de S.C. Bindalim S.R.L. Timișoara. Lucrările de amenajare a spațiilor de joacă de pe strada Vasile Lucaci au continuat cu cele de lângă blocurile 9, 15, 14 B. Locurile de joacă de la numerele 9 și 15 s-au refăcut în totalitate, fiind înlocuite leagănele vechi cu leagăne moderne, s-au completat cu albinuțe din import, s-au refăcut gradenele. La locul de joacă de la numărul 14 B s-au refăcut doar gradenele, s-a înlocuit împrejmuirea și s-a completat cu albinuțe. Lucrările în valoare de 35 000 lei au fost executate de firma S.C. Bindalim S.R.L. Timișoara. Programul Primăriei de amenajare, reamenajare a locurilor de joacă va continua la spațiile de joacă de la Școala Generală nr. 4 de pe strada Jules Verne (Plopi), pe strada Radu de la Afumați.

Scuarul Piața Bisericii

Scuarul Piața Bisericii (fosta Piață Eforie), cu o suprafață de 2000 mp, a fost reamenajat. Aici se găsea un mic spațiu verde cu câteva echipamente de joacă, fiind singurul loc de joacă din zonă. Atmosfera generală este acum cea de grădină mediteraneeană, în care rolul principal revine plantelor, în majoritate plante cu frunze persistente (iarna păstrându-și frunzele). Aceste plante sunt o noutate în decorul timișorean al parcurilor, multe dintre ele găsindu-se doar în Parcul Botanic (Cupressus, Callistemon, Cercis - arborele Iudei, Punica - rodia), iar altele fiind pentru prima dată plantate în oraș ( Clerodendron, Lagerstroemia, Pinus pinea, Callistemon, Photinia, Arbutus unedo, Ceanothus, Phormium, Escallonia, Pittosporum). Locul de joacă a fost modernizat și este izolat cu ajutorul unui gard viu din rodie, iar în zona de relaxare se găsesc mesele pentru șahiști. A fost refăcută și structura aleilor. Ca element de noutate a fost adăugat un tunel din fier forjat îmbrăcat în trandafiri urcători și o fântână, care este centrul de interes al scuarului. Reamenajarea acestui scuar face parte din programul "Timișoara Ecologică”, fiind unul dintre proiectele realizate de Primărie cu sprijinul firmelor S.C. “METRO CASH&CARRY ROMANIA” S.R.L., S.C. “REAL” - Hypermarket Romania S.R.L. și “METRO” AG, întreaga amenajare fiind în valoare de 150.000 lei din care 32.912 lei sponsorizați de cele trei firme amintite. În prezența primarului Gheorghe Ciuhandu, viceprimarului Adrian Orza și reprezentanților firmelor care au sponsorizat lucrările a fost inaugurat scuarul reamenajat și a fost sfințit de un sobor de preoți.