Unitate de generare a energiei calorice

Noul sistem a fost prezentat mai multor școli. La Școala Generală nr. 22 a avut loc, la finele anului trecut, o prezentare a noului sistem de producere a energiei solare. Au participat primarul Gheorghe Ciuhandu, viceprimarul Adrian Orza, reprezentanți ai unor școli din municipiu. Primăria Municipiului Timișoara, a achiziționat și montat o unitate de generare a energiei calorice (apă caldă menajeră) la Școala Generală nr. 22, unitatea fiind constituită dintr-un număr de 6 panouri solare vidate. Se asigură astfel apa caldă menajeră, existând un boiler de stocare a apei cu o capacitate de 1 000 de litri.

Primăria își propune dezvoltarea acestui tip de investiții prin dotarea cu astfel de instalații de producere a energiei și apei calde și a altor unități de învățământ, acest gen de acțiuni constituindu-se și într-un bun exemplu pentru tânăra generație de utilizare durabilă a resurselor. Costul este de până în zece mii de euro cu tot cu refacerea instalațiilor electrice și amenajările sanitare corespunzătoare.