Program contra gripei porcine
Primăria a demarat un program de dezinfecție la unități de învățământ din municipiu.
Pe fondul accentuării problemelor legate de gripa AH1N1, cunoscută sub numele de gripă porcină, Pri­măria Municipiului Timișoara a fost informată de către Direcția de Sănătate Publică Timiș cu privire la închiderea cursurilor la Școala Ge­nerală nr. 7 din Timișoara, din 3.11.2009, pentru o perioadă de șapte zile, după ce acolo au fost confirmate patru cazuri de îmbolnăvire cu gripa nouă, AH1N1.
Dispozițiile Direcției de Sănătate Pu­blică Timiș spuneau că: “Unitatea de învățământ are obligația de a efectua dezinfecția, conform mă­surilor stabilite de Ministerul Să­nătății, și de a asigura pe parcurs, ma­terialele necesare pentru curățenie și dezinfecție”.
Ca atare, Primăria Municipiului Timișoara, prin S.C. DERATON SRL, pe baza contractului de concesiune a serviciilor de dera­tizare, dezinsecție, dezinfecție, nr. 15.308/28.07.2006, a demarat din data de 4 noiembrie 2009 un program de măsuri specifice de dezinfecție la unitățile de învățământ, spații publice, de pe raza municipiului Timișoara.
Astfel în data de 4 noiembrie 2009 a fost efectuată o amplă acțiune de dezinfecție la Școala Generală nr. 7 din Timișoara folosindu-se produse dezinfectante complexe cu acțiune virucidă, bactericidă, fungicidă, decontaminantă pe suprafețe și aer.
Având în vedere cele relatate și ținând cont de specificațiile Direcției de Sănătate Publică Timiș, s-a făcut apel la toți cetățenii, persoane fizice, juridice, instituții, organizații, aso­ciații de proprietari/locatari, so­cietăți co­merciale, să procedeze de urgență la efectuarea unor lucrări de dezinfecție în clădiri, birouri, holuri, grupuri sanitare cu substanțe avizate de Ministerul Sănătății.
Informații suplimentare se pot obține la următoarele numere de telefon: 0256/494680, 494681, 494682, fax. 0256/494667 – Direcția de Sănătate Publică Timiș; 0256/408300, 408366, fax. 0256/408390 – Primăria.