Sărbătoarea trandafirului în orașul rozelor
Tema din acest an a fost: “Prezentarea principalelor soiuri de trandafiri din Timișoara” și a atras un public numerous.

Primăria Municipiului Timișoara, prin Di­recția de Mediu, a sărbătorit în acest an a doua ediție a “Zilei trandafirului”. Interesul și dragostea pentru trandafiri este în ascensiune în întreaga lume, iar Timișoara, oraș cu tradiție în cultura trandafirilor și cunoscută ca “orașul rozelor”, nu face excepție. Tema sărbătorii din 2010 a fost: “Prezentarea principalelor soiuri de trandafiri din Timișoara”.

Evenimentele care au marcat Ziua Trandafirului au fost: o întâlnire în Parcul Rozelor, pentru prezentarea colecției de trandafiri, de­plasare în Parcul Pădurice Giroc, în vederea prezentării tehnicilor de altoire la trandafiri, deplasare pe str. Pompiliu Ștefu pentru prezentarea rabatelor cu noi soiuri de trandafiri plantați în 2009 de Primărie.

Au participat: Direcția de Mediu – Serviciul Spații Verzi; USAMVB Timișoara – prof. dr. ing. Maria Băla; Asociația Amicii Rozelor – Filiala Timișoara; Liceul Teoretic “Jean Louis Calderon”; Școala generală nr. 16. Pentru iubitorii de roze, această sărbătoare este o bună ocazie pentru a admira înflorirea diferitelor soiuri de trandafiri din Timișoara, precum și de a-și îmbogăți cunoștințele și a schimba opinii referitoare la îngrijirea acestei plante.