Concursuri pentru elevi pe tema protecției naturii
În cadrul Proiectului de cooperare transfrontalieră între Municipiul Timișoara și Orașul Szeged - „Biodiversitatea și protecția naturii – o abordare responsabilă a problemelor de mediu a două orașe înfrățite”, acronim BIOTOWNS, cod proiect HURO/0901/128/1.3.4., derulat în cadrul Programului de Cooperare Transfrontalieră Ungaria – România 2007 – 2013, cofinanțat de Uniunea Europeană și Fondul European de Dezvoltare Regională, Primăria Municipiului Timișoara propune tinerilor - elevi din ciclul primar, gimnazial și liceal din municipiul Timișoara, o serie de concursuri având ca tematică protecția naturii și conservarea biodiversității în municipiul Timișoara.

Concursurile se vor desfășura în perioada 1 - 15 Februarie 2012, și vor viza:
-    un concurs de desen, adresat elevilor din ciclul primar,
-    un concurs de fotografie și un concurs de eseuri adresate elevilor din  ciclul gimnazial și liceal.

Condițiile de participare sunt prevăzute în regulamentele concursurilor anexate.

Invităm pe această cale toți tinerii municipiului Timișoara să participe la concursurile Proiectului BIOTOWNS, care constituie pe de o parte o oportunitate de a promova cele mai bune lucrări depuse în cadrul concursului - desene, fotografii și eseuri, de exprimare a propunerilor privind protecția naturii și conservare a biodiversității dar și de promovare a imaginii unităților de învămământ reprezentate.

Informații privitoare la Programul de Cooperare Transfrontalieră Ungaria-România 2007-2013 pot fi accesate la pagina de internet a Programului: www.huro-cbc.eu și www.hungary-romania-cbc.eu.

Conținutul acestui comunicat de presă nu reprezintă în mod necesar poziția oficială a Uniunii Europene.

VICEPRIMAR,
ADRIAN ORZA