Conferința de încheiere a Proiectului BIOTOWNS
Evenimentul  va avea loc joi, 23 februarie 2012, între orele 10.00 – 14.00, în sala de conferințe de la Hotelul Reghina Blue din Timișoara, str. Cozia nr. 51-53.

Subiectul conferinței, centrat pe protecția naturii și conservarea biodiversității în mediul urban,  va fi prezentat de specialiștii primăriilor celor două orașe înfrățite, prezentanții echipelor de proiect, precum și de specialiștii care au elaborat documentele strategice ale proiectului.

La dezbatere au fost invitați să participe și reprezentanți ai autorităților administrației publice locale, județene și regionale, responsabili din domeniul protecției mediului, reprezentanți ai mediului universitar, cadre didactice, elevi, reprezentanții unor asociații de profil și persoane interesate de problematica protecției mediului și conservarea biodiversității.

Conferința  marchează  încheierea Proiectului de cooperare transfrontalieră, derulat între orașele înfrățite Municipiul Timișoara și Orașul Szeged, cu titlul „Biodiversitatea și protecția naturii – o abordare responsabilă a problemelor de mediu a două orașe înfrățite”, acronim Biotowns, derulat în cadrul Programului de Cooperare Transfrontalieră Ungaria – România 2007 – 2013, cofinanțat de Uniunea Europeană și Fondul European de Dezvoltare Regională.

Biroul Relații Publice

Comunicat