Acțiune de deratizare pe domeniul public
Asigurarea, păstrarea și respectarea normelor de igienă pe teritoriul municipiului Timișoara constituie o obligație fundamentală a autorităților administrației publice locale, a instituțiilor publice, agenților economici și a altor persoane juridice, precum și a cetățenilor.
În vederea îndeplinirii acestor obligații și a planurilor de măsuri la nivel local pentru asigurarea unui confort ambiental corespunzător unei dezvoltări durabile a municipiului, Primăria Municipiului Timișoara, a demarat începând de azi 01 martie 2013 o amplă acțiune de deratizare pe domeniul public cu scopul distrugerii rozătoarelor (șoareci, șobolani), purtătoare de maladii transmisibile și/sau generatoare de disconfort și menținerii acestora la un nivel numeric redus.

Ținând cont de aceste aspecte, Primăria Municipiului Timișoara prin Direcția de Mediu, face un apel la toți cetățenii, persoane fizice, juridice, instituții, societăți comerciale, asociații de proprietari/locatari, etc., să ia măsuri urgente de combatere a acestor vectori.

În conformitate cu prevederile HCL nr. 371/2007, cap. VI, Reglementări privind combaterea vectorilor – rozătoare, insecte, dăunători – pe raza Municipiului Timișoara, art. 24, constituie contravenție și se sancționează contravențional cu amendă de la  500 lei la 1.000 lei pentru persoanele fizice și de la 1.000 lei la 2.500 lei pentru persoanele juridice;următoarele fapte:

a)    neefectuarea, înainte de începerea lucrărilor de deratizare, dezinsecție, dezinfecție, a lucrărilor de salubrizare și igienizare a spațiilor proprii de depozitare a deșeurilor menajere, a spațiilor interioare și exterioare din jurul clădirilor;
b)    neefectuarea lucrărilor de deratizare și dezinsecție imediat ce se constată apariția de rozătoare (șoareci, șobolani) și/ sau insecte (țânțari, muște, gândaci), etc;
c)    neexecutarea lucrărilor de deratizare, dezinfecție sau dezinsecție,  odată cu acțiunile organizate și coordonate de Primăria Municipiului Timișoara, prin operatori în domeniu;
d)    neluarea măsurilor de combatere a dăunătorilor din spațiile verzi;
e)    executarea unor lucrări  de dezinsecție sau aplicarea de pesticide fără autorizare precum și a substanțelor care afectează insectele polenizatoare;

VICEPRIMAR,
DAN DIACONU