Măsuri pentru îmbunătățirea calității aerului
În perioada ianuarie - aprilie 2013 s-a derulat activitatea de monitorizare și control a echipei operative, constituită la nivelul Direcței de Mediu din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara. Această echipă a fost înființată la începutul anului 2011, urmare a aprobării prin Hotărâre de Consiliu Județean a Programului Integrat de Gestionare a Calității Aerului pentru Aglomerarea Timișoara.

Echipa operativă a verificat 33 obiective (agenți economici), fiind emise 2 amenzi contravenționale și 2 avertismente.

În vederea îmbunătățirii calității aerului și încadrarea Timișoarei în valorile limită pentru indicatorii de calitate a aerului, pe langa lucrările de salubrizare stradală, respectiv măturat mecanic, care se efectuează zilnic,  s-au reluat  din data de 15.04.2013 și lucrările de spălat mecanic a carosabilului.

De asemenea, din 16.04.2013 s-au reluat și lucrările de spălat mecanic cu soluție biologică pentru fixarea prafului în partea de nord a municipiului, unde este inclusă zilnic Calea Aradului și zonele adiacente, iar în partea de sud a municipiului este inclusă zilnic Calea Șagului și zonele adiacente.

Nicolae Robu,
Primarul Municipiului Timișoara