Ghid informativ pentru cetățeni

Primăria a inițiat și se implică în acțiuni care contribuie la informarea cetățenilor despre rolul și activitatea administrației locale și modalitățile prin care oamenii își pot soluționa problemele și se pot implica în luarea deciziilor.

Un nou pas în această direcție a fost făcut recent, prin participarea în parteneriat a Primăriei Timișoara la proiectul Pro Communitas, al Centrului Euroregional pentru Democrație, derulat prin programul Phare 2003 - Consolidarea societății civile în România. În cadrul acestui proiect au fost organizate o serie de întâlniri cu reprezentanții consiliilor consultative de cartier, iar recent au fost editate 800 de Ghiduri informative pentru cetățeni, precum și 700 de afișe cu caracter informativ.

Materialele conțin informații utile pentru orice cetățean care vine în contact cu administrația locală: obiectele de activitate și modalitățile de contact ale direcțiilor, serviciilor, birourilor din Primăria Timișoara și regiilor autonome; date referitoare la Consiliul Local, Consiliul Județean, consiliile consultative de cartier, organizațiile neguvernamentale din Timișoara, precum și aspecte legislative cu privire la obținerea informațiilor, participarea la dezbaterile publice - implicarea în procesul decizional.

Cu ocazia lansării ghidului, vorbind despre instrumentele de comunicare puse la dispoziția timișoreanului de către Primărie, Ilona Mihăieși, președinte executiv al Centrului Euroregional pentru Democrație spunea: "Timișoara nu este doar orașul nostru, este laboratorul în care se încearcă cu succes toate aceste inițiative."

Ghidurile informative vor fi distribuite prin intermediul Centrului de Informare pentru Cetățeni al Primăriei Timișoara, al consiliilor consultative de cartier, al Centrului Euroregional pentru Democrație și al altor ONG-uri, iar afișele vor fi postate la principalele instituții din municipiul nostru.

Numar de afisari: 13651910