Poliția Comunitară și Consiliile de Cartier

Poliția Comunitară s-a întâlnit cu reprezentanții Consiliilor de Cartier, pentru a lua pulsul tuturor zonelor orașului.

Din partea Poliției Comunitare au participat director adjunct Dorel Cojan și șef serviciu Mihai Dărăban. La întâlnirea care a avut loc la sediul de pe str. Lorena nr. 35 reprezentanții cartierelor au fost informați în legătură cu atribuțiile Poliției Comunitare, dar și cu activitatea de până acum a instituției. Mai mult, aceștia au fost îndemnați să-și prezinte problemele cu care se confruntă în fiecare cartier în parte, cu atât mai mult cu cât ei sunt cei care au primul contact cu cetățeanul și cunosc cel mai bine specificul zonei pe care o reprezintă.
Problemele prezentate de conducerile Consiliilor de Cartier sunt multiple și diverse, cum ar fi, spre exemplu, ilegalitățile care se comit în Piața Iosefin, parcarea autovehiculelor pe trotuare și pe spații verzi în toate cartierele, staționarea și parcarea vehiculelor grele, de peste 3,5 tone, în cartiere precum Iosefin-Dâmbovița, Calea Aradului, depozitarea de deșeuri în zona Freidorf, și nu numai, dar și problema cerșetorilor care reapar pe străzi. Toate sesizările primite din partea reprezentanților Consiliilor de Cartier au fost analizate și propuse spre soluționare, iar cele care nu țin de competența Poliției Comunitare, ci de cea a Poliției Municipiului sau a Comisiei de Circulație din cadrul Primăriei au fost înaintate acestora spre discuții. Poliția Comunitară a fost invitată la rândul său să participe permanent la ședințele Consiliilor de Cartier. Asemenea întâlniri între reprezentanții cetățenilor și cei ai Poliției comunității vor fi organizate trimestrial.