Proiecte pentru zona Gării de Nord

Consiliul de cartier a reușit să-și pună în practică diferitele propuneri într-o zonă extrem de circulată a orașului.

Așa cum este menționat în regulamentul de funcționare a consiliilor consultative de cartier, aceste organizații sunt formate din cetățeni din cartiere, sunt apolitice și non-profit și au ca rol promovarea valorilor democrației, prin realizarea unui dialog permanent între administrația locală și locuitorii unei anumite zone. Adaug faptul că un consiliul de cartier - ca și partener al Primăriei și Consiliului Local - este o formă de participare activă a cetățeanului la rezolvarea problemelor colectivității sale. În Timișoara, consiliile de cartier au fost înființate în baza Legii administrației publice locale și a unei hotărâri a Consiliului Local, cu nr. 195/2003. Cetățenii își aleg prin vot deschis reprezentanții - respectiv președintele, vicepreședintele și secretarul – care vor intermedia problemele cartierului între cetățeni și conducerea Primăriei.

Legătura directă cu Serviciile Primăriei

În calitate de vicepreședinte al consiliului de cartier Iosefin-Dâmbovița – ca reprezentant al zonei Gara de Nord – pot să spun că am avut o colaborare bună atât cu conducerea Primăriei, cât și cu Direcția Comunicare – Biroul Relații Publice, prin acest departament fiind puși în legătură cu o serie de servicii de specialitate din cadrul Primăriei. Astfel, colaborând cu dl. Vasile Ciupa – directorul Direcției de Mediu, și cu dl. Călin Fiat, din cadrul Serviciului Spații Verzi, am reușit realizarea unui modern parc pentru copii și a unui loc de plimbare a câinilor în spatele blocurilor 38-42 de pe bd. Dragalina. Spațiile acestea sunt îngrijite și de către noi, cetățenii, având un program bine stabilit, în așa fel încât ele să își păstreze calitatea și să nu fie degradate de persoane rău-voitoare. În cursul anului trecut, tot la solicitarea noastră, au fost curățite de moloz malurile canalului Bega și s-au reparat băncile din zona verde. Străzile sunt, de asemenea, mai curate, în urma acțiunilor Serviciului de Salubritate, în aproape întreg arealul Gării de Nord fiind montate în anul 2007 coșuri de gunoi stradale.

Îmbunătățirea circulației în zonă

Pentru protejarea călătorilor care așteaptă tramvaiul în stația de la Gara de Nord, am solicitat montarea unei balustrade la marginea peronului, mai ales că în locul respectiv au avut loc accidente tragice de circulație. Parapetul de protecție a fost montat prin reprezentanții Serviciului Reglementări Transporturi Urbane al Primăriei. Funcționari din cadrul aceluiași Serviciu au răspuns pozitiv cererii noastre de a fi redimensionați timpii de semaforizare în intersecția de la Gara de Nord – am constatat o situație neplăcută creată prin timpul mult prea scurt pe care îl aveau la dispoziție pietonii pentru a traversa.  Amintesc, de asemenea, îmbunătățirea iluminatului public în zonă, prin montarea unor corpuri de iluminat moderne pe stâlpi de joasă înălțime. În altă ordine de idei, după solicitarea adresată Biroului Hidrotehnic al Primăriei, gurile de canal au fost dotate cu capace din beton, întrucât cele metalice erau furate frecvent, punându-se astfel în pericol circulația mașinilor și a pietonilor.

Ce dorim pentru 2008?

Printre obiectivele consiliului de cartier Iosefin-Dâmbovița - zona Gării de Nord pentru anul în curs figurează:

• Refacerea spațiilor verzi și plantarea de flori în zona Gării de Nord; pentru evitarea călcării zonei verzi pe bd. Dragalina, este necesară amenajarea de spații acoperite cu asfalt sau dale între parcări și trotuar, similare cu cele de pe bd. Regele Carol;
  • Amenajarea unui teren de baschet în Parcul Central, lângă locul de joacă pentru copii existent;
  • Amenajarea unor locuri de parcare pe bd. Titulescu, bd. Republicii, str. Văcărescu și bd. Iuliu Maniu;
  • Realizarea de piste pentru bicicliști pe ambele părți ale bd. Dragalina, Republicii și Titulescu;
  • Marcarea trecerilor de pietoni la intersecțiile din întreaga zonă; restricționarea vitezei autovehiculelor în apropierea Școlii generale nr. 12 de pe bd. Regele Carol;
  • Amenajarea unui refugiu pentru călători la stația de plecare a tramvaielor din Gara de Nord;
  • Refacerea trotuarelor deteriorate;
  • Forarea unei fântâni cu apă po­ta­bilă pentru locuitorii din zona Sol­ventul;
  • Înlocuirea conductei stradale de captare a apelor pluviale pe bd. Dra­galina (porțiunea canal Bega – bd. Regele Carol) – aceasta este neco­respunzătoare, întrucât apa se scurge în subsolul clădirilor;
  • Construirea noii piețe în Iosefin și reamenajarea zonei (planul urbanistic aferent a fost aprobat anul trecut);
  • Montarea de toalete ecologice la capetele podurilor peste Bega în zona Pieței Iosefin și la bd. Dragalina.

Gheorghe Dragalina,
Vicepreședintele consiliului de cartier Iosefin-Dâmbovița