Problemele consiliului de cartier Mehala

Recent a avut loc prima întâlnire din acest an a Consiliului Consultativ de Cartier Mehala.

Pentru a discuta cu cei aproximativ 30 de cetățeni, din partea Primăriei au fost prezenți domnii viceprimari Sorin Grindeanu și Adrian Orza, dl. Ioan Ganciov (șef Serviciu Drumuri și Transporturi), dl. Ionel Bungău (consilier local), d-nii Ioan Zubașcu (șef Serviciu Energetic), Iustinian Staicu (șeful Secției 2 Poliție Comunitară) și Adrian Bere, din cadrul Direcției de Mediu.

Întâlnirea a fost condusă de pre­ședintele consiliului de cartier, dl. Ioan Bolog.

Cel mai important subiect pe ordinea de zi a fost refacerea străzii Grigore Alexandrescu.

Strada va fi realizată pe două benzi, urmând ca ulterior să mai fie adăugate încă două.

Zona Mehala este canalizată în proporție de 95%, urmând ca până la finele anului să fie acoperită integral.

Se are în vedere semaforizarea in­tersecțiilor Cetății - Bogdăneștilor - B.P. Hașdeu și Cloșca - Munteniei.

S-a solicitat amplasarea de semnale lu­minoase intermitente pentru trecerea de pietoni de la intersecția străzilor Cloșca cu Brateș.

Străzile Bistrița, Cloșca și Martir Cer­nă­­ianu au nevoie de lucrări la ca­­­­ro­sa­bil, iar pe Dragoș Vodă și Tul­cea se are în vedere amplasarea de borduri.

S-a luat în discuție și problema re­­trocedării unor terenuri pentru Bi­serica Ortodoxă din Mehala și po­sibilitatea alocării de fonduri pentru continuarea renovării bisericii din Piața Avram Iancu.

Cartierul Mehala va beneficia, la fel ca și restul Timișoarei, de programul de înfrumusețare cu arbori ornamentali și arbuști.

Pe lângă aceasta, se dorește crearea unui loc de agrement la intersecția străzilor Bogdăneștilor cu Macilor.

Piața Avram Iancu va beneficia în scurtă vreme de corpuri de iluminat noi și coșuri de gunoi.

La solicitarea consiliului de cartier, s-a prelungit traseul autobuzului nr. 13.

Oamenii au mai solicitat amplasarea de refugii pentru călători și reamenajarea stației RATT de la intersecția Cloșca-Paroșeni.

Problemele vor fi analizate la nivelul Pri­măriei și se vor organiza inclusiv ac­țiuni pe teren împreună cu con­siliul de cartier pentru studierea la fața locului a posibilităților de re­zolvare.

Ultima actualizare: 03.08.2020