Consiliul consultativ de cartier Tipografilor

Ultima organizație cetățenească de acest fel din municipiul Timișoara și-a intrat în atribuții.

Consiliul Consultativ de Cartier Tipografilor a luat ființă în 19 februarie 2009, fiind ultimul consiliu consultativ de cartier al Timișoarei, în ordinea constituirii. Consiliul are în aria de acoperire zona Tipografilor, fiind delimitat de străzile A. Demetriade, E. Baader, B-dul Take Ionescu, str. Oituz, până la Piața Timișoara 700. Mai cuprinde și blocul turn de nefamiliști al fostei I.L.S.A.

Zona Tipografilor, ca delimitare geografică, este cea mai mică, dar problemele cu care se confruntă sunt aceleași ca și ale altor cartiere ale Timișoarei, cum ar fi: spații verzi insuficiente sau neamenajate, trotuare foarte vechi si pline cu gropi, porțiuni de străzi unde se formează bălți în urma ploilor, etc.

Primele probleme identificate

La ședința din 5 martie 2009, în urma sesizărilor locuitorilor din zonă, am identificat pe teren mai multe probleme cum ar fi: necesitatea amenajării celor două parcări de la Complexul Mare și asigurarea căii de acces din b-dul Take Ionescu pentru autoutilitare, reamenajarea parcului pentru copii din fața Școlii Generale nr.16 prin aplicarea unui covor de gazon în locul pietrișului care produce mult praf (există și riscul accidentării copiilor), amenajarea unui trotuar pe str. Titan, deoarece există numai pe o parte, amenajarea aleii de pe str. Iași nr. 8 și în continuare pe str. V. Lucaci nr. 20. Au fost identificate mai multe spații libere între blocuri care urmează a fi inventariate și clarificat statutul lor juridic pentru a fi propuse spre amenajare ca parcări ecologice. Consiliul de cartier și-a propus să mobilizeze asociațiile de proprietari pentru conștientizarea locatarilor că au datoria de a se ocupa de curățenia și întreținerea spațiilor verzi dintre blocuri.

Următoarea întâlnire, în mai

Consiliul de cartier Tipografilor se va întruni din nou în data de 28 mai 2009, de la ora 17, la Școala Generală nr. 16 de pe str. București.

Problemele urgente care se ivesc pana la următoarea ședință pot fi aduse la cunoștința consiliului prin reprezentanții aleși ai acestuia: pre­­ședinte - Gheorghe Dulgheru, tel. 0256/434480, 0722316442; vi­cepreședinți - Dorina Bălănescu, tel. 0356/402961; Rodica Dan, tel. 0256/431122 și Dorica Gavra - tel. 0722833314; secretar - Gabriela Matei, tel. 0356/108622.

Gheorghe Dulgheru,
Președinte CCC Tipografilor