Crăciun magic în Piața Traian
Consiliul consultativ de cartier Fabric, cu sprijinul Primăriei Timișoara și al Casei de Cultură a municipiului, organizează în 22 decembrie, începând cu ora 16.30, un spectacol deosebit în Piața Traian, dedicat nașterii Mântuitorului Iisus Hristos și sărbătoririi Crăciunului. Tinerii de la Fun Science vor anima atmosfera împreună cu copiii prezenți. Moș Crăciun ajutat de Crăciunița vor împărți cadouri celor mici, timp în care spiridușul Elf și Profesorul trăznit vor face diverse activități cu copiii. Participă și Greench cel cu inima de gheață, care îl va adormi pe Moș Crăciun cu o licoare magică, după care va organiza multe jocuri și îi va supune pe cei mici la o serie de teste pentru a vedea cât sunt de cuminți. Doar la final, Moșul va putea fi trezit, iar sacul său va putea fi deschis și copiii vor primi cadourile mult așteptate. La ora 17.30 cei prezenți în Piața Traian vor putea asculta colinde cu fanfara Pro Amiciția. De altfel, pe întreg parcursul ultimei săptămâni înaintea sărbătoririi Crăciunului, Piața Traian va răsuna de colindele care se vor auzi din difuzoarele amplasate special în această locație la inițiativa consiliului de cartier Fabric. De asemenea, se vor putea achiziționa produse tradiționale de sărbători de la comercianții prezenți.