Activitate bogată în Steaua-Fratelia
Consiliul de cartier se ocupă de șapte ani îndeaproape de problemele importante ale locuitorilor.
În urma ale­­gerii noului comitet de cartier în zona Steaua-Fratelia în această primăvară, ne-am propus identificarea tuturor străzilor și a trotuarelor nea­menajate, apoi a străzilor cu lipsă de apă și canal, dar și identificarea spațiilor virane, în vederea stabilirii situației juridice a acestora, pentru o viitoare amenajare a lor. În ceea ce privește drumurile, Pri­măria Timișoara și-a propus fina­lizarea pasajului din Calea Șagului până la sfârșitul anului, cu parcări amenajate sub pod. Anul viitor se vor monta plăci fonoabsorbante pe pod, pentru diminuarea poluării fonice. Anul acesta se vor moderniza străzile Arh. Victor Vlad, Steaua și Herman Sporer, străzi la care se vor amenaja atât carosabilele, cât și trotuarele. La aceste străzi se lucrează deja. La fel, va fi amenajată anul acesta str. Vânătorilor. Dacă pentru multă lume este firesc să aibă apă curentă și canal, pentru alți locuitori acestea sunt doar vise. Astfel, în acest an se va extinde rețeaua de canal pe strada Cercului, din pă­cate nu și rețeaua de apă. Pe străzile Aluniș și parțial V. Hugo se va lucra la reamenajarea rețelei de canal, care ani de zile a fost defectuoasă și nu prea putea fi folosită. Încă în această primăvară se va reface locul de joacă pentru copii și se va amenaja o canisită pentru câini. Și terenul în imediata apropiere a locului de joacă va fi reamenajat, în primul rând prin plantarea a mai mulți pomi.

Lipsa centurii, o sursă de poluare
Am identificat întreprinderile po­luante care se află în imediata apropiere a cartierului, cum ar fi CET Sud, Pro Air Clean, Drumurile Municipale, dar și câteva ferme de animale, care poluează masiv cartierul nostru. În acest sens, am început să trimitem adrese către forurile competente, pentru diminuarea acestor efecte. Vom insista pe lângă Primăria Timișoara pentru a se amenaja perdele forestiere în jurul cartierului, dar vom insista și pe lângă autoritățile centrale pentru execuția șoselei de centură ocolitoare a orașului. Aceasta ar diminua mult poluarea produsă de traficul greu. Pentru a scoate în evidență arhi­tectura clădirilor importante din car­tier, am solicitat și iluminarea noc­turnă a noii Biserici Reformate de pe str. Herculane. Consiliul consultativ de cartier Steaua-Fratelia încearcă să intensifice activitatea culturală a cartierului. Avem legături foarte bune cu Școala Generală nr. 15, dar și cu cele două unități de învățământ preșcolar - Grădinița nr. 12 PN și Grădinița nr. 14 PN, cu care vom sărbători “Ziua Copilului”, chiar în data de 1 iunie. La sărbătoare sunt invitați toți copiii din cartier, dar și părinții și bunicii acestora. Locația va fi Școala Generală nr.15. Acestea sunt doar o parte din obiec­tivele pe care dorim să le îndeplinim în viitor și, cu sprijinul cetățenilor, sperăm să putem face mult mai multe.
Inge Kron
Președinte C.C.C. Steaua-Fratelia