Zilele cartierului Steaua-Fratelia
La sfârșitul săptămânii are loc a doua ediție a Zilelor cartierului Steaua-Fratelia, organizate de consiliul consultativ din zonă, în colaborare cu Primăria Timișoara și Casa de Cultură a municipiului și cu sprijinul Consiliului Local.

După succesul primei ediții, la care au participat foarte mulți locuitori din cartier și nu numai, am inclus în programul de anul acesta o serie de manifestări, dedicate tuturor vârstelor. Dorim, de asemenea, să scoatem în evidență caracterul multicultural al Frateliei, reprezentanți a mai multe etnii conlocuitoare urmând să defileze pe străzile din cartier și să își prezinte prin spectacole proprii identitatea și specificul național.

Programul evenimentului din week-end cuprinde următoarele manifestări:

Sâmbătă, 2 iunie

9:00  - Turneu de fotbal între Școlile Gen. nr. 15, 13, 2 și 27
16:00 - Concert vocal-instrumental la biserica romano-catolică
17:00 -  Parada porturilor populare
17:30 - Concert Fanfara Timișoara Big Band
18:00 - Program artistic Școala Gen. Nr.15
18:20 - Dans modern - Clubul Alegria, Ansamblul Timișul, Ansamblul Forumului Democrat German, Esterlanc și Ansamblul de cântece și dansuri sârbești "Kruna"

Pe parcursul zilei TÂRGUL MEȘTEȘUGARILOR, seara DANS ÎN AER LIBER.

Duminică, 3 iunie

12:00 - Muzica ambientală
17:00 - Spectacol cu Ansamblul TIMIȘUL
20:00 - Dans în aer liber

Programul se desfășoară pe strada Herculane din cartierul Fratelia.

Vă așteptăm!

Inge Kron,