Consiliul Consultativ al Minorităților
La invitația domnului Primar Nicolae ROBU, în data de 01 octombrie 2013, cu începere de la ora 12.30, a avut loc la sediul Primăriei Municipiului Timișoara, ședința de constituire a Consiliului Consultativ al Minorităților.

Au dat curs invitației:
  • Uniunea Democrată a Maghiarilor din România
  • Forumul Democrat al Germanilor din Banat
  • Uniunea Ucrainienilor
  • Uniunea Bulgară
  • Uniunea Sârbilor din România
  • Cehia/Consulatul Cehiei
  • Comunitatea italiană/Confindustria România, Timiș
  • Comunitatea evreilor
Noua structură va funcționa pe baza unui regulament de funcționare, în cadrul acestuia urmând a fi stabilite zonele de interes, de competență, structura organizatorică, modul de conducere și funcționare, precum și toate celelalte detalii cu caracter administrativ. Aceste aspecte vor fi analizate/dezbătute în cadrul următoarei întâlniri.

În decurs de 10 zile, până la următoarea întâlnire, toți reprezentanții participanți au fost invitați să prezinte în scris câte o informare oficială care să conțină o scurtă prezentare a principalelor problematici cu care se confruntă minoritatea pe care o reprezintă. Aceste problematici vor fi centralizate, urmând a se realiza de comun acord o prioritizare a acestora, precum și analizarea  tuturor aspectelor.

Toți participanții reprezentând comunitățile minorităților din Timișoara au considerat inițiativa administrației timișorene extrem de binevenită, aderând la această structură fără ezitare și fără vreo obiecție.