Alegeri locale 2004 – Rezultate
În urma alegerilor locale din 6 iunie 2004 a fost stabilită, încă din primul tur de scrutin, conducere municipiului Timișoara și a Consiliului Județean Timiș.

Astfel, la primar rezultatele au fost: Gheorghe Ciuhandu, PNȚCD (66.849 de voturi, adică 59,02%), Horia Ciocârlie, PSD (19.120 de voturi, adică 16,88%), Dorel Borza, PD (7.439 de voturi, adică 6,56%), Viorel Coifan, PNL (6.814 voturi, adică 6,01%) etc.
Pentru Consiliul Local Timișoara rezultatele au fost următoarele: PNȚCD – 9 mandate (26,76%), PSD – 6 mandate (18,35%), PD – 5 mandate (14,62%), PNL – 5 mandate (12,61%) și PRM – 2 mandate (6,36%).

Consilierii locali astfel aleși sunt:

PNȚCD – Valentin Moldovan, Rodica Vlad, Pavel Țepeneu, Silviu Sarafolean, Cornel Mistor, Constantin Catană, Smaranda Popa Radovan, Toader Corado și Călin Vasi;
PSD – Florin Bârsășteanu, Florica Pușcaș, Sorin Grindeanu, Dumitru Țucu, Eugenia Tonenchi și Radu Țoancă,
PD – Gheorghe David, Horea George Băcanu, Lelica Crișan, Ovidiu Ciuhandu și Daniel Crașovan;
PNL – Bogdan Achimescu, Sergiu Știrbu, Adriana Blaj, Avram Jecu Aurel și Sorin Caragena;
PRM – Petre Petrișor și Adrian Pășcuță.
Pentru Consiliul Județean Timiș rezultatele au fost: PSD – 12 mandate, PD – 8 mandate, PNL – 8 mandate, PNȚCD – 6 mandate și PRM – 3 mandate.

În data de 10 iunie președinții filialelor Timiș ale partidelor PNȚCD, PNL și PD au semnat un protocol de colaborare prin care funcțiile de conducere ale Consiliului Local Timișoara și ale Consiliului Județean Timiș erau distribuite, în funcție de rezultatele votului, între cele trei formațiuni politice.
Astfel, viceprimari au fost desemnați consilierii locali Adrian Orza (PNȚCD) și Dorel Borza (PD), conducerea Primăriei Timișoara nesuferind, astfel, schimbări.
Structura de conducere a Consiliului Județean Timiș este: președinte Constantin Ostaficiuc (PD), vicepreședinți Marius Popovici (PNȚCD) și Ovidiu Drăgănescu (PNL).
Pentru prima oară, semnarea acestui protocol de colaborare a fost transmisă, în direct, prin Internet, la adresa www.primariatm.ro, dând astfel posibilitatea tuturor celor interesați să poată viziona în direct acest moment postelectoral important.

Ultima actualizare: 06.08.2020