O nouă sesiune de depunere de proiecte pentru reabilitarea clădirilor istorice
Primăria Municipiului Timișoara anunță lansarea celei de a doua etape a Programului de sprijin financiar acordat proprietarilor de clădiri istorice din zona de acțiune prioritară a Municipiului Timișoara, conform Hotărârii Consiliului Local Timișoara nr. 514/2013.

Pot participa la program deținători – persoane fizice – ai clădirilor care prin nivelul de degradare a sistemului de închidere perimetrală, pun în pericol sănătatea, viața, integritatea fizică și siguranța populației și/sau afectează calitatea mediului înconjurător, a cadrului urban construit și a spațiilor publice urbane.

Pentru etapa a II-a, suma alocată de Primăria Municipiului Timișoara este de 3.000.000 lei. Ordinea la finanțarea lucrărilor se face conform punctajului obținut, în limita fondurilor disponibile.

Conform art. 38 alin 5 din Legea nr. 422/2001, privind protejarea monumentelor istorice „La data alocării sprijinului financiar în cuantumul contribuției autorităților administrației publice locale (Primăriei Municipiului Timișoara) asupra imobilului monument istoric în cauză se constituie o garanție imobiliară pentru o perioadă de 10 ani în favoarea unității administrativ-teritoriale (Primăriei Municipiului Timișoara)”.

Prin acest program, Primăria Municipiului Timișoara achită integral contravaloarea lucrărilor de reabilitare a clădirii și recuperează de la proprietari 80% într-o perioadă de 10 ani (120 de luni), în baza contractelor de finanțare semnate și a constituirii garanției imobiliare asupra imobilului. Diferența de 20% este sprijin financiar nerambursabil suportat de Primăria Municipiului Timișoara.

Costurile întregii documentații tehnice necesare obținerii autorizației de construire, precum și documentația tehnico-economică necesară executării lucrărilor cad în sarcina proprietarilor și reprezintă contribuția proprie la acest Program.

Prin acest program se finanțează:
- lucrări de reparare/refacere a sistemului de acoperire:
                                            structură acoperiș – reparații, înlocuiri de elemente, consolidare
                                             ornamente de acoperiș
                                             învelitoare – reparații sau înlocuire
                                             tinichigerie – pervaze, jgheaburi, burlane sau altele
- lucrări de reparare/refacere a zidăriilor/pereților exteriori;
- lucrări de reparare/refacere a finisajelor exterioare, precum tencuieli, zugrăveli, vopsitorii, placaje;
- lucrări de reparare/refacere a elementelor de plastică arhitecturală, precum brâuri, ancadramente, bosaje, profiluri și altele asemenea;
- lucrări de reparare/refacere a elementelor exterioare funcționale, precum balcoane, logii, bovindouri;
- lucrări de reparare/înlocuire a tâmplăriei exterioare;
- lucrări de refacere și înlocuire a vitrinelor;
- lucrări de refacere și înlocuire a elementelor de signalistică;
- lucrări de eliminare a igrasiei, precum și de izolare a rosturilor;

Actele necesaredepunerii dosarelor sunt:
-formular solicitare sprijin financiar;
- statutul asociației de proprietari;
- documente justificative care atestă dreptul de proprietate - Extras de carte funciară nu mai vechi de 30 de zile, însoțit de copie legalizată de pe titlul de proprietate;
- declarație pe propria răspundere, autentificată, din care să rezulte că: imobilul nu constituie obiectul unui litigiu; imobilul nu se află sub sechestru; imobilul nu este ipotecat;
- documente justificative din care să reiasă veniturile nete realizate/lună/familie/ membru de familie.
- declarația pe proprie răspundere a solicitantului privind veniturile realizate altele decât cele pentru care a depus documentele justificative prevăzute mai sus;
- documente justificative din care să reiasă că solicitantul nu are debite restante față de bugetul de stat/bugetul local. Dovada că asociația de proprietari nu înregistrează mai mult de 2 rate scadente și neachitate la plata facturilor la utilități în ultimele 3 luni calendaristice, anterioare evaluării eligibilității de către finanțator;
- memoriu istoric însoțit de documentar fotografic al situației prezente;
- proiectul tehnic, elaborat și verificat în condițiile Legii;
- devizul general și devizele pe obiecte;
- autorizația de construire;
- hotărârea privind solicitarea unui sprijin financiar de la autoritatea publică locală în vederea realizării lucrărilor de reabilitare, adoptată în unanimitate;
- situația lucrărilor efectuate anterior solicitării, după caz.

Dosarele se preiau în perioada 20 octombrie – 20 noiembrie 2014, la sediul Primăriei Municipiului Timișoara, camera 12, pentru Direcția Urbanism. Detalii suplimentare pe www.primariatm.ro, sau la email brcci@primariatm.ro.

În urma primei sesiuni de finanțare desfășurate în cursul acestui an, imobilul situat la adresa E. Ungureanu nr. 17 a obținut punctajul necesar la evaluarea tehnică a proiectului de reabilitare, proprietarii din imobil având de soluționat probleme de grevare a proprietății (ipotecă). Următoarea etapă este aprobarea în Consiliu Local Timișoara a finanțării și semnarea contractelor de finanțare și de ipotecă cu proprietarii din imobil. Valoarea proiectului este de 1.065.807 lei, din care proprietarii vor returna 80%, pe o perioadă de 10 ani, adică suma de  852.645 lei.

Viceprimar,
Dan DIACONU