Reabilitarea clădirilor istorice
06 Iulie 2007
Specialiștii români și străini au identificat trei zone prioritare de intervenție: vechile cartiere Cetate, Iosefin și Fabric.
Publicat in Reabilitarea clădirilor istorice
Conservarea culturii prin dezvoltare ubană
21 Aprilie 2007
Recent, la București, a avut loc vernisajul expoziției itinerante "Conservarea Culturii prin Dezvol-tare Urbană", expoziție ce avut ca tematică reabilitarea centrului is-toric al orașului Sibiu, unde proiec-tul GTZ a început în anul 1999.
Deschiderea atelierului de urbanism
21 Aprilie 2007
În prezența primarului Timișoarei și a primarului din Szeged, a consilierilor locali din cele două orașe a avut loc deschiderea festivă a atelierului de urbanism, situat în Palatul Culturii.
Păstrarea moștenirii arhitecturale
21 Aprilie 2007
După mai bine de 100 de ani de la momentul montării, un balcon de pe strada Eugeniu de Savoya din Timișoara a fost reabilitat pentru a rezista încă o sută de ani.
Publicat in Reabilitarea clădirilor istorice
Cursuri pentru reabilitarea clădirilor istorice
21 Aprilie 2007
Și anul acesta continuă cursurile de instruire a meseriașilor, firmelor de construcții, arhitecților și inginerilor constructori pe diverse elemente ce vizează reabilitarea clădirilor istorice din Timișoara.
<<1, 2, 3, 4, 5, >>