Cupa Municipiului la Fotbal

În perioada 20 iunie - 5 iulie 2005, la Primăria Municipiului Timișoara se fac înscrierile la „Cupa Municipiului la Fotbal”, competiție organizată de municipalitatea timișoreană și de Consiliul Local Timișoara, a anunțat viceprimarul Adrian Orza.

Competiția se adresează tuturor echipelor de amatori din cartierele Timișoarei, intenția Primăriei fiind de a încuraja practicarea sportului.

Înscrierile se vor încheia în data de 5 iulie ora 12,00 și la com­petiție vor participa primele 32 de echipe înscrise. Vârsta minimă a jucătorilor es­te de 14 ani.

Tragerea la sorți a echi­pe­lor și prezentarea re­­gu­la­men­tu­lui de joc se va face în data de 6 iu­lie 2005, ora 13,00, în Sala de Con­siliu a Pri­mă­riei Timișoara.

Competiția propriu-zisă se va desfășura în pe­rioada 18 iulie - 2 august, în data de 2 august, cu o zi în avans de Ziua Timișoarei, jucându-se finala mică și finala mare. Sistemul de joc va fi de 5+1 și lotul va fi de maximum 12 jucători. Par­tidele se vor juca pe te­renurile școlilor din car­tiere.

Detalii pentru înscrieri se pot obține de la Di­rec­ția de Patrimoniu, persoană de contact Octa­vian Roșca, telefon 408394.

De asemenea, în data de 3 August, Ziua Timi­­șoarei, va avea loc și Cupa Orașelor În­fră­țite, unde vor participa echipele de fotbal ale pri­­măriilor din Treviso, Udine, Szeged și Ti­mișoara.

În anul 2002, Primăria Mu­nicipiului Ti­mișoara a organizat Cupa Cartierelor la Mi­ni­fot­bal, competiția de anul acesta dorind să fie o continuare a respectivei competiții.