Producție curată și profitabilă

15 companii locale și cel mai mare spital din regiunea Banatului - Spitalul Clinic Județean - au participat la programul pentru o producție curată "EcoProfit", desfășurat între octombrie 2005 și octombrie 2006. Programul a fost susținut de Guvernul Austriei.

Timp de un an, companii din di-ferite sectoare au încercat să găsească idei și să identifice măsuri corespunzătoare pentru a combina avantajele economice cu cele ale protecției mediului.

Willibald Kaltenbru (Denkstatt) înmânând primarului Ciuhandu trofeul orașului Timișoara pentru implementarea sistemului

Au fost evaluate mai bine de 1.000 de date în fiecare companie, date care apoi au fost transpuse în balanțe de mediu și în flow-charts. Acestea au constituit baza de la care s-a efectuat analiza impactului pe care îl are procesul de producție asupra mediului. Cu ajutorul unor experți în domeniu și al celor 25 de participanți la seminarul de formare din cadrul programului, au fost identificate și implementate mai mult de 170 de măsuri de protecție a mediului. S-a ajuns la o reducere a costurilor de aproape 450.000 de RON pe an, ceea ce va ajuta cele 15 companii să își amortizeze investițiile pe parcursul a doi ani.

Rezultatele s-au dovedit cât se poate de satisfăcătoare:

• reducerea consumului de energie termică cu aproape 450.000 kWh pe an;
  • reducerea consumului de energie electrică cu aproape 200.000 kWh pe an;
  • reducerea cantității de deșeuri cu aproape 50.000 kg pe an;
  • reducerea consumului de apă cu aproape 7.000 m3 pe an.

Participanți în proiect

EcoProfit a fost coordonat de Primăria Timișoara în parteneriat cu 15 companii locale și cu DENKSTATT Management Consulting - o firmă de consultanță din Austria, finanțatorul proiectului fiind Agenția de Dezvoltare a Austriei (ADA). Au participat:

• Grafoprint (imprimerie);
  • R.A. Aquatim;
  • Lipoplast (ferestre);
  • Pasmatex (industrie textilă);
  • FI-RI Vigonia (industrie textilă);
  • Alex Carnex (procesare carne);
  • Elba;
  • Pastorel (procesare carne);
  • Greenforest (mobilier);
  • Pan Conso (patiserie);
  • Gecomod (producție pantofi);
  • Piețe S.A.
  • Tiwa-Therm (automotive);
  • 1 Iunie (industria textilă);
  • RETIM;
  • Spitalul Clinic Județean.

Ultima actualizare: 08.04.2020