Meciuri demonstrative de șah în aer liber

Municipalitatea încurajează practicarea sportului minții.

Deoarece  Timișoara are cei mai mulți juniori campioni la șah, Primăria, în colaborare cu Asociația Județeană de Șah Timiș, a organizat în 8 mai, meciuri demonstrative în Parcul Central, Piața Operei și Piața Unirii. Au participat MM Sabina Foișor ELO 2375-multiplă medaliată la CE și CM în 2008, cu 4 medalii de aur din 4 posibile la CN de tineret. Sportiva de 19 ani este legitimată la CSS1 Timișoara și este în clasa a XII la Liceul Sportiv Banatul Timișoara;  MI Cristian Chirilă ELO 2422-multiplu medaliat la CE și CM, campion mondial în 2007 la juniori 16 ani. La CN din 2008 a cucerit 3 medalii de aur la juniori 18 ani. Este legitimat la Clubul Central București cu dublă legitimare pentru AEM Luxten Timișoara; MM Vladislav Nevednichy ELO 2558-multiplu medaliat la CN, campion național 2008, calificat în fazele superioare ale Campionatului Mondial de seniori din 2007, legitimat la AEM Luxten Timișoara; MM Alin Berescu ELO 2481-multiplu medaliat la CN, dublu campion național de seniori în 2004 și 2005, sportiv la AEM LUXTEN Timișoara. Tabla de șah din Parcul Central (Scudier) a rămas acolo fiind preluată de către cei care joacă frecvent șah în acel parc. Se mai montează nouă table de șah, ca și cea din Parcul Central, în unități școlare. A mai fost amplasată o tablă de șah recent în Piața Unirii.