Manualul de istorie a orașului

Din toamnă, elevii Timișoarei din clasele V-VIII vor avea posibilitatea să învețe la orele de dirigenție sau ca materie opțională, istoria orașului nostru.

Inițiativa aparține viceprimarului Adrian Orza și s-a născut în urma unor discuții purtate în anul 2006, la Zilele Cartierului Iosefin, cu istoricul dr. Ioan Hațegan. Atunci se discuta despre cât e de important pentru copii să cunoască istoria orașului lor, să-l iubească și să-l cinstească așa cum se cuvine.

De la ideea de atunci, la realizarea de acum

Cei doi autori din mâna cărora a ieșit această carte de istorie nu au nevoie de nicio prezentare, numele lor impunându-se de mult în rândul istoricilor: prof. dr. Ioan Hațegan, cercetător științific I la Academia Română Timișoara și prof. dr. Cornel Petroman, inspector școlar general adjunct.

Manualul cuprinde informații despre istoria Timișoarei, de la începuturi până în prezent, scrise într-o manieră accesibilă, specifică celor cărora i se adresează manualul, adică elevii din clasele I-VIII.

Manualul va fi distribuit gratuit elevilor și este destinat orelor de dirigenție sau opționale, în funcție de alegerea profesorilor. Anul viitor, Primăria Timișoara va tipări o nouă ediție pentru elevii care vor trece în clasa a cincea, iar pentru ceilalți va apare volumul II al istoriei Timișoarei.

"Dacă ne știm de mici înaintașii și istoria, sigur ne vom îndrăgosti de Timișoara și o vom respecta mai mult și vom munci mai bine ca să o păstrăm frumoasă." Viceprimar Adrian Orza