Plata online a taxelor și impozitelor locale

Nu se mai lucrează cu o singură bancă, ci cu toate la care contribuabilii au carduri. Timișorenii pot plăti online taxele și impozitele datorate Primăriei, deoarece a avut loc recent lansarea unui nou sistem. Municipalitatea a mai avut în 2001 un sistem de plată online de tipul internet banking, care avea peste 3 000 de utilizatori. Deoarece se lucra doar cu o singură bancă și se cereau și anumite garanții, sistemul nu a fost atractiv pentru utilizatori. În consecință, era necesară implementarea unui nou sistem. Sistemul actual este de tipul magazinului online (e-payment). Nu contează unde ai cardul și conturile, pentru că nu se mai lucrează cu o singură bancă. Trebuie să ai însă un card valabil Visa, Master Card sau Maestro.

În prealabil, timișoreanul care vrea să plătească taxele și impozitele online, trebuie să vină o singură dată la Primărie, la Biroul Consiliere Cetățeni și Registratură, unde programul este: luni, miercuri, joi, vineri între orele 8.30 și 16.00; marți între orele 8.30 și 18.00. Trebuie să aibă un act de identitate pentru a fi identificat în baza de date. Primește un user și o parolă și din acel moment va putea oricând, de oriunde din țară sau străinătate să se logeze și să plătească online taxele și impozitele. Operațiunea este gratuită pentru contribuabil, comisionul îl plătește municipalitatea. Mai multe informații se pot obține intrând pe www.primariatm.ro, unde există o secțiune a Direcției Fiscale a Municipiului Timișoara, sau direct pe: www.dfmt.ro. Este un sistem al municipalității, gestionat împreună cu o instituție bancară.