Reabilitarea vitrinelor istorice
Acțiunea se înscrie în programul măsurilor demonstrative de reabilitare prudentă a clădirilor istorice.
Reabilitarea vitrinelor din str. Ștefan cel mare, nr. 2, încheie proiectul “Reabilitarea prudentă și revitalizarea economică a cartierelor istorice din Timișoara”. Acest proiect al Primăriei Municipiului Timișoara în parteneriat cu Societatea Germană pentru Cooperare Tehnică (GTZ) s-a desfășurat în baza Acordului interguvernamental ro­mâno-german. “Reabilitarea prudentă și revitalizarea economică a cartierelor is­­­to­rice din Timișoara” a beneficiat de un grant în valoare de 2.200.000 de euro, iar perioada de derulare a fost de 3 ani și jumătate, între 1 ianuarie 2006 - 1 martie 2010. Cooperarea româno-germană în cadrul acestui program de asistență tehnică pentru reabilitarea zonelor istorice a cuprins activități care au vizat 4 domenii distincte: coordonare și trainning, programe și proiecte, precum și lucrări demonstrative, informare și mo­­bilizare a cetățenilor, consultanță teh­­nică gratuită. A doua componentă a inclus pregătirea și aplicare unor măsuri demonstrative, sub forma unor lucrări de reabilitare pentru următoarele clădiri: Piața Unirii, nr. 9, str. George Coșbuc, nr. 1, Piața Unirii, nr. 10, str. Timotei Cipariu, nr. 1, reabilitarea vitrinelor istorice de la parterul clădirii din str. Ștefan cel Mare, nr. 2. Pentru Piața Unirii nr. 10, 30% din valoarea lucrărilor a fost finanțată de S.C. Ursus Breweries în baza contractului de asociere cu Primăria Municipiului Timișoara, în scopul finanțării reabilitării pentru clădiri istorice. Valoarea totală a lucrărilor cu caracter demonstrativ, a fost de 550.000 euro. 70% din valoare a fost contribuția GTZ, iar 30% contribuția proprietarilor. Primăria a contribuit cu 66.000 de euro. Din fondurile GTZ a fost asigurată și execuția și amplasarea a 60 de plăcuțe de semnalizare a monumentelor istorice. Plăcuțele au fost amplasare pe clădiri reabilitate prin proiecte demonstrative și pe fațade din situl Cartier Cetate.
Ștefan cel Mare nr. 2
Reabilitarea vitrinelor de la parterul clă­dirilor din Ștefan cel Mare, nr. 2 este cel mai recent finalizat proiect demonstrativ și încheie proiectul româno-german, “Rea­­bilitarea prudentă și revitalizarea economică a cartierelor istorice din Timișoara”. Clădi­rea din Ștefan cel Mare, nr. 2, este cu­noscută și sub denumirea de Palatul Ștefania. Inițial construită, pentru ca veni­turile aduse de chirii să servească “Azilului Orășenesc”, clădirea adăpostea și “Clubul Cetățenilor” din Cartierul Fabric. În 1918, noul proprietar Rudolf Totis, a redenumit edificiul “Palatul Ștefania”. Lucrările de reabilitare a vitrinelor au cuprins înlocuirea vechilor vitrine metalice, improprii stilului clădirii, cu vitrine istorice din lemn conform cu originalele, și construite după fotografii de arhivă ale clădirii. Proiectul a aparținut arhitectului Mihai Botescu. Valoarea lucră­rilor se ridică la 166,741 lei.